Yabancı Uyruklu Çalışma İzni

Yabancı Uyruklu Çalışma İzni

YABANCI UYRUKLU; Ülkemize iş bulma ümidi ile gelen yabancı uyruklu kişilerin ilk karşılaştıkları sorun oturma izni olarak bilinen ikamet tezkeresi‘nin alınmasıdır. Ancak bu yeterli gelmemekte ve yabancı uyrukluların ülkemizde devamlı kalabilmesi için çalışma izni alması gerekmektedir.
 
Calisma izni kavramı yabancı uyruklunun çalıştırılacağı işe göre değişiklik göstermektedir. Örn. Ev Hizmetlisi olarak bir yabancı uyruklunun çalıştırılması için istenen belgeler ile şirkette çalıştırılacak yabancı personelden daha azdır ve calisma izni nispeten daha kolay alınabilmektedir. Şirketlerde çalıştırılacak yabancı uyruklu işçiler için öncelikle o şirketin Değerlendirme Kriterlerine uyması gerekmektedir. Kriterleri karşılayan Firmalar, yabancı uyruklular için çalışma izni almak istediğinde Çalışma Bakanlığına başvuruda bulunması gerekmektedir. İstenen evrakların listesine aşağıdaki telefon numarasından bizleri arayarak öğrenebilirsiniz.
 
YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMA: Türkiye’nin Yabancı İşçi Çalıştırma ⬅️ konusunda sossyal güvenlik politikası ABD ve KANADA gibi ülkelerden farklıdır. Türkiye ucuz işçi çekmek niyetinde değildir. Bunun en önemli sebebi ülkemizdeki işsizlik oranlarıdır. Yabancı Uyruklu İşçi Çalıştırmak isteyen firmalar veya kişiler; vasıfsız yabancı işçi çalıştırmanın ülkemizde mümkün olmadığını bilmelidirler. Örneğin; Gürcistan uyruklu bir çaycı veya Moldova uyruklu bir çiftçi için ülkemizde çalısma izni almanız mümkün değildir.
 
Yabancıların izinleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilmektedir. Çalışma izinlerini 2 farklı gruba ayırmak mümkündür. Bunlardan birincisi Dadı yani çocuk bakıcısı, yabancı hizmetlisi yani ev işlerinde çalışacak bayanlardır. Bu grup işçilere çalışma izni verilir çünkü ülkemizde bu işlerde çalışmak isteyen insan sayısı çok azdır. Calisma Bakanligi ev işlerinde çalışacak yabancı işçilere bu sebeple izin vermektedir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere bu izinler Ev Hizmetleri ile sınırlıdır. Ülkemizde yabancı işçi ithal edilerek bunların tarlada, hayvan gütmede veya inşaatlarda ucuz iş gücü olarak çalıştırılması YASAKTIR ve calisma izni verilmemektedir.
 
Çalışma İzninde 2. grup ise kalifiye diye tabir edilen işgücü içindir. Şirketlerde çalışacak yabancı personeller örneğin yabancı müdürler, yabancı mühendisler, yabancı pazarlama ve satış sorumlusu personeller buna örnek teşkil etmektedir.
 

Kimler Neler Demiş?

avatar
450
  Subscribe  
Bildir
Scroll Up