Ashab-ı Bedr Okumanın Faydaları

Ashab-ı Bedr Okumanın Faydaları

Blogger’ımızın bu sayfasında Ashabı Bedir okumanın faziletlerini, faydalarını ve Bedir Savası hakkında bilgi vermek istiyoruz. Ashab-ı Bedr isimleri ve duasını bir sonraki sayfamızda bulabilirsiniz. Faydalı olması dileklerimizle, 
 
  • Savaşın seyri sırasında kendilerine Allah tarafından gönderilen meleklerin de katıldığı Kur’ân’da bildirilmiş olup bu onlar için ayrıca bir fazilet sebebidir.
  • Cebrail (a.s.), Resulullah (s.a.v)’e gelerek “içinizdeki Bedir ehlini nasıl görüyorsunuz” diye sorar. Efendimiz (s.a.v) “Müslümanların en faziletlileridir” buyurur. Cebrail (a.s.) “Biz de Bedir’e katılan melekleri en faziletlimiz olarak kabul ediyoruz” der. (Buhari),
  • Feth Suresi’nde Bedir ashabından bahsedilmektedir, ayrıca Ali İmran Suresi’nin 123. ayetinde “Gerçekten sizler birkaç biçare iken, Bedir’de Allah size yardım mazhar etmişti. O halde Allah’a karşı gelmekten sakının ki şükretmiş olasınız.”
  • Birçok hastalığa tutulan kimsenin Bedir ehlinin müarek ismini zikr ederek bu vesile ile şifa taleb edip lütfü ilâhiye mazhar olarak hastalık­larından kurtuldukları rivayet edilmektedir. Ehli kemâl bazı zevatın beyanına nazaran Evliyâullah’dan pek çoğu velilik makamına Bedir ehlinin mübarek isimlerini okumaya devam etmekle nail olmuşlardır.

Bedr Savaşı Hakkında Bilgi : Bedr, Medine’nin 120 km güneybatısında, Kızıldeniz sahiline 20 km uzaklıkta, Mekke – Suriye yolu üzerindedir. Hicri 2. yıl’da Ramazan ayında vukuu bulan savaş (biiznillah) müslümanların kesin zaferi ile sonuçlanmıştır.

Bu Çalışmamız ile İlgili Bilgi : Bedr’e iştirak eden sahabe efendilerimiz 320 kişi civarında olmakla birlikte tam sayısı hususunda ihtilaf vardır. Bir diğer husus ise bazı sahabe efendilerimizin isimlerinin telaffuzu hakkındadır. Örn. (“ayın” “sad” “re”) harfleri ile yazılmış sahabe efendimizin adı (Isr) mıdır yoksa (Asar) mıdır gibi.

  • İsminin altında kısa bilgisi olmayan sahabi efendilerimizin pek çoğu hem Bedr’e hem de Uhud ve diğer gazvelere (savaşlara) iştirak etmiş sahabe efendilerimizdir, tekrar olup da sayfa artmasın diye ayrıca yazmadık. Ayrıca belirtmek isteriz ki, pek çok sahabe efendimiz öldüklerinde arkalarında evlat bırakma imkanları da olmamıştır. Pek çoğu Bedr’de değilse de diğer gazvelerde şehit düşmüş kutlu müslümanlardır.
  • Sahabe efendilerimizin isimlerinin başında yeralan “Seyyid” veya “Seyyiduna” kelimesi şu anlamlara gelmektedir; Efendi, bey, ileri gelen
  • Yine mübarek isimlerinden sonra gelen “ibn.”, “bin” veya “b.” kelimeleri aynı anlamda olup “oğlu” demektir.
  • Bedr’de şehit olan sahabi efendilerimizin sayısı 12 – 14 arasında rivayet edilmektedir. Bedr’e iştirak eden Sahabe efendilerimizin tam isim listesini ve o sahabeler hakkında detaylı açıklamaların yeraldığı yazımıza buradan  ashab bedir isimleri ve duası ⬅️ ulaşabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
450
  Subscribe  
Bildir
Scroll Up