Namaz Nasıl Kılınır?

Namaz Nasıl Kılınır?

Namaz dinin direğidir, kuran-ı kerim’de imandan hemen sonra hep namaz denmek suretiyle önemli anlatılmakta ve mü’minlerin en başta gelen borcu olarak sayılmaktadır.

 1. niyet edilir ve iftidah tekbiri; “allahu ekber” (allah yücedir, büyüktür)
 2. daha sonra “subhaneke” duası okunur (besmele’siz)
 3. daha sonra “euzu besmele” ile “fatiha” okunur,
 4. daha sonra (besmele çekmeden) 1 sure veya 3 kısa ayet veya 1 uzun ayet okunur okunur ki bu “vacib”tir
 5. sonra “rüku”ya eğilinir, rüku’da baş ne yukarı ne de aşağı doğru bakar.
 6. Rüku’da “subhane rabbiyel azim” denir, yani; “büyüklükte ve azamette eşi ve benzeri olmayan rabbim seni her türlü noksanlıktan tenzih ederim” demektir.
 7. sonra “semi allahu limen hamide” yani (Allah, hamd eden kulunu işitir) denilir,
 8. sonrasında da “allahumme rabbena velekel hamd” denir, yani (allahım, ey rabbimiz, hamd sana mahsustur) ve “allahu ekber” (allah buyuktur, yücedir) denilerek secdeye varılır
 9. secde” sırasında “subhane rabbiyel aala” denir ki bu (sen her türlü noksanlıktan münezzehsin ya rabbi, sen a’lasın yükseksin, yücesin) demektir.
 10. sonra “allahu ekber” denilerek oturulur buna “celse” denir, yani iki secde arasındaki oturma’dır, bu oturmada en az bir kez “subhanallah” denebilecek kadar beklenilmelidir.
 11. sonra ikinci kez secdeye gidilir ve subhane rabbiyel ala 3 kere tekrar edildikten sonra “allahu ekber” diyerek ayağa kalkılır yani ikinci rekata kalkılır, ikinci rekat için ayağa kalkıldığın önce “besmele” sonra “fatiha” okunur
 12. sonra Rüku ve Secde aynı şekilde tekrar edilip bu sefer kalkılmaz ve oturulur. Oturma sırasında “et tehiyyatu” okunur (besmele’siz), sonra Allahu ekber denilerek kalkılır ve 3 ve 4. rekatlar kılınıp tekrar oturulur.
 13. Son oturuşta okunulan dualar ettehiyaatu, Salli ve Barik dualarından sonra (Rabbane duası da okunabilir), “esselamu aleyküm ve rahmetullah” denilerek önce sağ omuza doğru sonra yine “esselamu aleyküm ve rahmetullah” denilerek sol omuza doğru selam verilir.

NOT 1: ikindi ve yatsı namazlarının sünnetlerinde oturusta “et tehiyyatu” dan sonra “salli” ve “barik” duaları da okunur ve 3.cü rekata kalkıldığında önce “subhaneke” okunur sonra “besmele” ve “fatiha” ve sonra da bir “ayet” (besmele’siz) okunur. [Bunun sünnet olduğu söylenmektedir]

NOT 2: Namaz kılarken çok acale edilmemesi gerekir. Tadil-i Erkan; namazın rükünlerini yerli yerinde, gereği gibi (acele edilmeden) ikmal edilmesi demektir.

NOT 3: “Yatsı Namazı”ndan sonra; Bakara 285 ve 286 (amener resulu) okunmasında pek çok fayda vardır. Zorunlu değildir, tavsiye edilmektedir. 

NOT 4: “Sabah” ve “Akşam Namazı”ından sonra ise; Haşr suresinin son üç ayeti okunması tavsiye edilmektedir. 

İmama rükûda yetişen kimse ne yapar?
İmama rükûda yetişen kimse, ayakta “Allahû Ekber” diyerek iftitah tekbirini alır ve daha sonra rükûa gider. Rükûa giderken bir daha tekbir almasına gerek yoktur. Bu tekbir, hem iftitah hem de rükû için alınmış olur. İmama rükû halinde yetişen şuna dikkat etmelidir: Tekbiri ayakta almalı ve ondan sonra rükûa gitmelidir. İmama Rüku’da yetişen o reketa da yetişmiş sayılır.

Vitr Namazında Kunut Duaları
Kunut duasını bilmeyen kimse, “Rabbena atina fi´d-dünya haseneten ve fi´l-ahireti haseneten ve kına azabe´n-nar” ayetini okuyabilir.

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Kıbleye yönelerek, saf tutulur ve niyet edilir.
1. TEKBİR; İmam Tekbir alarak ellerini namazda olduğu gibi bağlar, cemaatte gizlice tekbir alarak ellerini bağlar. Tekbirden sonra hem imam hem de cemaat “ve celle senaük” kelimesi de dahil Subhaneke’yi okurlar.

2. TEKBİR; Ardından imam elleri kaldırmadan “Allahu Ekber” der, cemaat de ellerini kaldırmadan gizlice tekbir alır ve “Allahumme Salli ve Allahumme Barik” duaları okunur.

3. TEKBİR; bundan sonra üçüncü kez tekbir alınır ve aşağıda verilen şu dua okunur. ……..(dua eklenecek)….. Cenaze namazındaki duayı bilmeyenler onun yerine “Allahumme Rabbena” duasını okuyabilir

4. TEKBİR; Bu duadan sonra 4. kez tekbir alınır ve sağa ve sola selam verilir. Cemaatte alçak sesle selam verir. Böylece Cenaze namazı tamamlanmış olur. Selam verilirken, mevtaya, imama ve cemaate selam verilmeye niyet edilmelidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
450
  Subscribe  
Bildir
Scroll Up