Kadir Gecesi Önemi ve Suresi

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) buyurduğu üzere “Kim inanarak, sevabını ancak Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir (Buhari)” müslümanlar için önemli günlerden birisi olan ve Ramazan ayının içinde bir gün olan Kadir gecesi ismini Kuranı Kerim’deki sureden almaktadır. Kadr Suresi, Kur’an’ın 97. suresidir ve 5 ayetten oluşur.

Öncelikle Kadir Suresinin Arapça yazılışı ve okunuşunu sonrasında Türkçe mealini sizlerle aşağıda paylaşıyoruz. Ayrıca ezberlerken telafuzun doğru olması için mp3 formatında ses dosyası da eklenmiştir. Yazımızın devamında Kadir Gecesinin önemine ilişkin Hadisi Şerifler de paylaşılmıştır. Faydalı olması dileklerimizle. 

      
Kadir Suresi Arapça Okunuşu ve Meali

1. İnna enzelnahu fî leyletilkadr,
Biz o (Kur’ân)ı Kadir gecesinde indirdik
2. Ve ma edrake ma leyletulkadr, 
Bilir misin Kadir gecesi
3. Leyletulkadri hayrum min elfi şehr, 
Bin aydan daha hayırlıdır
4. Tenezzelulmelaiketu verruhu fîha biizni rabbihim min kulli emr, 
O gece melekler ve ruh, rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar
5. Selamun hiye hatta matle’ilfecr.
O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.

Kadir Gecesi’nin Önemi

Kadir Gecesinin en önemli özelliği; kainat kitabının ezeli bir tercümesi olan yüce kitabımız Kuranı Kerimin bu gecede ilk olarak dünya semasına indirilmesidir. En nurlu ve feyizli geceyi Kadir Gecesinde idrak ederiz. Kuran’da adı geçen tek ay Ramazan ayıdır. Tek gece de “Kadir Gecesi”dir.

Kadir Gecesi, Hz Muhammed Aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir. Başka Peygamberlere böyle bir gece verilmemiştir. Hadis-i şerifte buyruldu ki: “Allahü teâlâ, Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi. (Deylemi)


Kadir Gecesi’nin Ramazan ayının 27. gecesi olduğu kesin midir?

Kadir gecesi Ramazan ayı içindedir. Kadir gecesinin hangi gece olduğu, kesin olarak belli değildir. 

İmamı Azam; Kadir gecesinin, Ramazanın 27. gecesine çok isabet ettiğini bildirmiştir. (Kadir gecesine rastlamış olan bir geceyi ihya eden, Kadir gecesini ihya etmiş gibi sevap kazanır) hadis-i şerifini düşünerek sık sık vaki olan 27. gece ihya edilirse, o gece Kadir gecesi olmasa bile, büyük sevaba kavuşulur. 

Kadir gecesini soran bir zata, Peygamber efendimiz; “Bu yıl Kadir gecesi Ramazanın ilk gecesi idi geçti. 27. geceyi ihya et” şeklinde buyurduğu rivayet edilmektedir. 

Dualarınızla, Esenlikler Dileriz..

NOT: Ayrıca Bakara Suresinin Son İki Ayeti ⬅  hakkında bilgi almak, 285, 286. ayetlerini dinlemek ve mealini okumak için linke tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz. 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
450
  Subscribe  
Bildir
Scroll Up