Hangi Linux? Mint mi Ubuntu mu?

Hangi Linux? Mint mi Ubuntu mu?

Yeni Başlayanlar için hangi Linux daha uygundur? Linux Ubuntu mu yoksa Linux Mint mi? Aralarında ne farklar vardır. Artıları ve eksileri nelerdir? Hangisi daha hızlı bir işletim sistemidir. Yukarıda Linux Mint 16’nın Cinnamon edition ekran görüntüsü yeralmaktadır. Gnome forku olan Cinnamon özellikle efekler konusunda oldukça başarılı. Ayrıca kurulum sırasında bilgisayar donanımınızın tamamını kendiliğinden tanıyor.

Linux Mint 16 ise oldukça ilerleme kaydedilmiş ve 15’e göre daha hızlı bir Linux hazırlanmış. Özellikle Software Center oldukça hızlı çalışıyor. Laptop’ımdaki FN tuşalarını ise otomatik tanımış durumda. Ubuntu’nun repository’sini kullanıyor olması ise ayrı bir avantaj. Kullanım Kolaylığı ve Yaygınlık olarak ise Linux Mint 2013 yılından itibaren Ubuntu‘yu geçmiş durumda. Şuan Dünyada Windows ve Mac Os ‘dan sonra en çok kullanılan işletim sistemi Linux Mint olarak görülüyor. Bu sıralama daha önceden Ubuntu yer almaktaydı.

Yukarıda Linux Ubuntu‘nun masaüstü resmini paylaşıyorum. Yeni Linux Ubuntu hakkında en can sıkıcı konu UNITY adını verdiği sol taraftaki Bar. bu bar’ın yerini değiştiremiyorsunuz yani Sol tarafta kalmak üzere ayarlanmış ki benim gibi costumize sevenlerin hiç te hoşuna gitmeyecek bir konu. Ubuntu ile ilgili yapılabilecek ikinci önemli eleştiri ise, search olarak kullandığınız her arama (local disk aramalarınızda) ayrıca amazon.com vb ticari sitelerde benzeri konularla ilgili reklamların gelmesi. Her ne kadar bu arama şeklini iptal etme opsiyonunuz olsa da default ayarların bu şekilde gelmesi can sıkıcıdır.

Yeni başlayanlar için hem Ubuntu hem de Mint gerçekten iyi tercihler, her ikisi de hızlı ve kurulumu kolay ancak Mint benim şahsi tercihim.

Herkese Özgür Yazılımlar Dilerim. 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
450
  Subscribe  
Bildir
Scroll Up