Oturma İzni Randevuları

Oturma İzni Randevuları

Mayıs 2015 tarihinde yapılan değişiklik ile yabancılara oturma izni işlemleri emniyet müdürlüklerinden alınarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir. Bu değişikliğin ilk günlerinde on-line randevu sisteminde sıkıntılar yaşanmış ancak sonradan düzeltilmiştir.
 
Yeni sistem ile getirilen en önemli değişiklik yabancının turistik ikamet tezkeresi için süre 12 ay’a çıkarılmıştır. Ancak 6 aylık turistik oturma izni için başvurma hakları halen bulunmaktadır. Diğer önemli bir değişiklik ise yabancının maddi durumunu ispatlaması hakkındadır. Eski sistemde Döviz alım-satım belgeleri kabul edilirken artık Banka Hesap Cüzdanı istenmektedir. Yabancının Türkiye’de kalacağı her ay için 500 ABD Doları banka hesabında ispatlaması gerekmektedir.
 
Oturma izni Randevusu Nasıl Alınır? Yabancıların Göç İdaresinden oturma izni randevusu alması gerekmektedir. Bu randevu alındıktan sonra print etmeyi unutmayın. Randevu günü yabancının şahsen bulunması gerekmektedir. Vekil ile temsil ancak daha sonraki işlemlerde (örn. eksik evrakların sunulması vb aşamalarda kabul edilmektedir “vekaleti olması şartıyla”) Halihazırda oturma izni uzatmak isteyen yabancıların yine sistemi kullanarak gerekli başvuruda bulunmaları ve evrak asıllarını yetkili birimlere ulaştırmaları gerekmektedir.
 
Oturma İzni Başvurusunda Gerekli Olan Belgeler:

– 4 adet fotoğraf,
– Pasaport aslı ve fotokopisi (işlem gören sayfaların tamamı),
– Yabancı şahıs, otelde kalıyor ise Rezervasyon Belgesi,
– Yabancı şahıs, ev kiralamış ise “Noter Tasdikli Kira Sözleşmesi”,
– T.C vatandaşı yanında kalıyor ise T.C vatandaşının noterden taahhütnamesi,
– İkamet Başvuru Formu (ıslak imzalı),
– Yabancılar için Sağlık Sigortası,
– Türkiye’de kalacağı her ay için 500 $ lık banka hesap belgesi (döviz alım satım belgesi kabul edilmemektedir)

İkamet Tezkeresi Nedir?  İkamet Tezkeresi Türkiye’ye gelen yabancılara verilen “Oturma İzin Belgesi”dir. Bu belgenin alınması ile yabancının Türkiye’de yasal olarak kaldığı belgelenmiş olmaktadır. İkamet Tezkeresi veya Oturma İzni; Öğrenim amaçlı, Çalışma Amaçlı, 90 Günden Uzun kalacak Turistler ve Türk vatandaşı ile evli olup Türkiye’de kalmak isteyen yabancılar tarafından alınmaktadı

İkamet Tezkeresi Ne Zaman Alınması Gerekir? Türkiye Cumhuriyeti’nin vize muafiyeti tanıdığı ülke vatandaşlarının 90 günden uzun süre Türkiye’de kalacak olmaları halinde VEYA vize muafiyeti söz konusu olmayan ülke vatandaşlarının ise Türkiye’de 30 günden fazla kalacak olması halinde yabancının İkamet Tezkeresi alması gerekmektedir. Yabancılar, almış oldukları bu ikamet iznini pasaportları ile birlikte yanlarında taşımaları gerekmektedir.

Yabancılara TC Kimlik Numarası Nasıl Alınır? En çok karşılaştığımız sorulardan bir tanesi de yabancıların ülkemizde 6 ay veya daha uzun kalmaları halinde ihtiyaç duydukları TC kimlik numarasıdır. Nufüs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen TC numarası “9” ile başlamakta ve yabancılara “Geçici olarak Verilen Numaradır.”

Potansiyel Vergi Numarası Nasıl Alınır? Türkiyede ikamet etmek isteyen, bankada hesap açmak isteyen veya şirkette yönetimde görevli olan yabancı uyruklular için geçici vergi numarası gerekmektedir. Yabancılara vergi numarası ⬅️ nasıl alınır yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Önemli Hatırlatma: Yabancı TC Kimlik Numarası Vatandaşlık Hakkı vermez. Sadece yabancıların ikamet kayıtlarında ve çalışma izni başvurularında kullanılır. Geçici T.C numarası almış olmak Türkiye’de devamlı kalabileceği anlamına gelmez veya böyle bir hak vermez.

Yabancı T.C Kimlik Numarasını Nasıl Alabilirim? Bunun için öncelikle en az 6 ay süre ile geçerli ikamet tezkerenizin yani oturma izninizin olması gerekmektedir. Oturma İzni kartınızın size ulaştığında üzerinde yazılı olduğunu göreceksiniz.

Saygılarımızla,
Avukat Mustafa Çağatay Uğur

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
450
  Subscribe  
Bildir
Scroll Up