Yabancılara Vergi Numarası Nasıl Alınır?

Yabancılara Vergi Numarası Nasıl Alınır?

Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu kişilerin yapması gereken işlemlerden birisi de “Potansiyel Vergi Numarası” almalarıdır. Yabancıların şirketlerde Yönetim Kurulu Üyesi olmaları halinde veya Tapu işlemi (alım-satımı) yapacak olmaları halinde veya kimi zaman banka hesabı açarken veya yabancılara mahsus sigorta işlemleri sırasında Vergi Numarası sorulmaktadır. 
 
Yabancılar Hukukuna ilişikin bu yazımızda yabancıların vergi numarasını nasıl alabileceklerini nereye ve nasıl başvurmaları gerektiğini anlatacağız. T.C Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2 Ağustos 2012 tarihli ve “Vergi Kimlik Numarası” başlıklı Tamimi Uyarınca
 
Vergi mükellefıyetini gerektirecek bir faaliyeti olmadığı halde, Yabancı Kimlik Numarası Bulunmayan Yabancı Gerçek Kişiler 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 8’inci maddesinin son fıkrası ile 4358 sayılı Kanun’un verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan tebliğlere istinaden ilgili gerçek ve tüzei kişilere vergi kimlik numarası ibraz etmek zorunda olan ve yabancı kimlik numarası bulunmayan yabancı uyruklu gerçek kişilerin, adreslerinin de bulunduğu bir dilekçe ve pasaportlarının noter onaylı örneği ya da vergi dairesi yetkililerine onaylatmak üzere aslı ve fotokopisi ile birlikte herhangi bir vergi dairesine müracaat etmeleri halinde vergi dairelerince kendilerine potansiyel vergi kimlik numarası verilmesi işlemlerine eskiden olduğu gibi devam edilecektir.” 
 
Yukarıdaki Tamim Yazısını Sadeleştirerek size yardımcı olalım. Vergi Numarası Alabilmek İçin;
  1. Öncelikle size yakın olan büyük vergi dairelerinden birisine gidiyorsunuz,
  2. Yabancının kendisi de gelecek ise Pasaport’u ve Pasaport fotokopisi yanınızda olacak,
  3. Yabancının kendisi gelmeyecek ise, işlemi yapacak kişiye verilmiş vekaletname ve pasaport’unun noter tasdikli sureti,
  4. Pasaport Fotokopisinin boş yerine aşağıdaki bilgilerin yazılması (veya dilekçe şeklinde de yazabilirsiniz)
    • Türkiye’de ikamet ettiği adres,
    • Baba adı,
    • Türkiye’deki telefon numarası.

Yukarıdaki bilgilerle birlikte başvurduğunuzda, işlemin tamamlanması yaklaşık 5 dakikadır (tabi önünüzde kuyruk yoksa). Görüş, öneri ve sorularınızı aşağıdaki “yorum” kısmına yazarak paylaşabilirsiniz.  

Saygılarımızla,
Av. Mustafa Çağatay UĞUR

Kimler Neler Demiş?

24 Yorum - "Yabancılara Vergi Numarası Nasıl Alınır?"

avatar
450
  Subscribe  
Bildir
Bayram
Ziyaretçi

Merhaba! Vergi dairesi numaramı nasıl bilirim? Nerde aramam lazım?

Emir
Ziyaretçi

Merhaba
Kolay gelsin
Yabanci Vergi numarasiyla hangi bankalarda hesap açmak olur?

Mahdis
Ziyaretçi

merhaba Iranian turkiyede ev almak istiyorum vergi numarasi veren daireleri nasil bula bilirim ve neler gerekli ? vergi numarasi alindiginda hesap acabiliyor muyuz?

Anka Patent Ltd.
Yönetici

merhaba, geçici vergi numarası ile bazı bankalar hesap açarken bazıları illa ki 99 ile başlayan yabancı TC no istemektedirler. Çevrenizdeki banka şubelerine teker teker sorma dışında bir şansınız yok. 99 ile başlayan numaranız varsa Tüm Bankalarda kolayca hesap açtırabilirsiniz.

Elvin
Ziyaretçi

Merhaba, Istanbul’a turist olarak geleceğim 1 aylık. Herhangi bir bankada debit tl card ve euro hesap açtırmak istiyorum. Azerbaycan vatandaşıyım. Bu işlemlere sadece pasaport yeterli mi? Turist olarak geldiğimde vergi numarası alabiliyormuyum? Ikamet veya oturum izni olmadan. Cevaplarsanız sevinirim. Tesekkurler

Arslan
Ziyaretçi

Merhaba. Vergi numarasın ıntden ala belırmeyıs ?

bashar bakdash
Ziyaretçi

merhaba, benim abı iki yıl önce vergi numarası çıkartı ,ama şimdi vergi nımarasını kaybetti , bunun netten nasıl çıkartabiliri acaba?

Anka Patent Ltd.
Yönetici

Vergi Kimlik No Sorgusu için https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_VKNO adresinden öğrenebilirsiniz.

Marina
Ziyaretçi

Merhaba. Vergi numarasını almam lâzim, ben türk vatandaş değilim. Ama Türkiye’de ikamet gibi birşey yok. İkamet sahip olmayan vergi numarasını alabilir miyim? Ya da ikamet – şarttır?

Anka Patent Ltd.
Yönetici

Türkiye’de yabancıların Vergi Numarası alabilmesi için ikamet etme şartı yoktur. Pasaport’unuzun aslı ve fotokopisi ile birlikte vergi dairesine giderek işlem yapabilirsiniz.

Muhammed
Ziyaretçi

Merhaba insanı kimligi olan ama pasaport olmayan vergi numarası almaya haki varmı
Saygılar.

Gökhan
Ziyaretçi

Merhaba ben Avusturyada yasiyorum yakin bir zamanda tr ye dönüs planlarimiz var bunun icin önceden gelip yerlesim icin yer bakinmak istiyoruz yani ev almayi düsünüyoruz öncesinden bir banka hesapi acmak istiyoruz bunun icin ne gibi belgeler gerekiyor ?

Anka Patent Ltd.
Yönetici

Gökhan Bey Merhaba,
TC vatandaşı olarak vergi numarasına ihtiyacınız yok, TC kimlik no ile işlem yapabilirsiniz. Eğer arkadaşınız yabancı uyruklu ise banka hesabı açabilmesi için i) 99 ile başlayan yabancı TC numarası olacak veya ii) Vergi Numarası alması gerekiyor.
Dolayısıyla sormuş olduğunuz sorunun cevabı; önce yabancının Vergi Numarası alması ve akabinde o numara artı Pasaport aslı ile Türkiye’deki bankadan hesap açtırabilmektedir.
Saygılarımızla,

Nurshan
Ziyaretçi

Merhaba öğrenciyim.vergi numarası almak için herhangi bir ödeme yapmalı mıyız?ve ne kadar?

Anka Patent Ltd.
Yönetici

Hayır Nurshan hanım, herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Vergi numarası ücretsiz olarak verilmektedir.

Haliso
Ziyaretçi

Türkiye’de ikamet etmeyip Türkiye’ye gelen biri vergi numarası nasıl alacak ? Bu kişiye is yerimin %25 hissesini devredecem de.

Anka Patent Ltd.
Yönetici

Merhaba Halis Bey,
Yabancılara vergi numarası alabilmeniz için yabancının Türkiye’de oturma izni olmasına gerek Yoktur! yukarıda yazılı evraklarla Vergi dairesine başvurmanız halinde v.no alabilirsiniz. Eğer yabancı ortağınız imza yetkili olacak ise o zaman Ticaret Sicilde oturma izni talep edilmektedir.
Saygılarımızla,

yabanci
Ziyaretçi

Merhaba,
Banka hesabi acmak icin vergi numarasi almam gerek. Bu islemi internet üzerinden yapmak mümkün mü? Online basvuruyla vergi numarasi alinabilir mi?
Tesekkurler.

Anka Patent Ltd.
Yönetici

Maalesef internet üzerinden işlem yapamazsınız. Vergi Dairesine gitmeniz gerekiyor.

KHAZAR
Ziyaretçi

Merhaba. Ben banka hesabı açmak için yabancı vergi numarası alıb banka işlemimi yapıb vergi numaramı kapata bilirmiyim? Banka hesabım kalmakda davam etmekle tabii ki

Anka Patent Ltd.
Yönetici

Sn. Khazar,
Vergi Numarası zaten (potansiyel vergi numarası) anlamına gelmektedir. Vergi Numarası almanızın size herhangi bir sorumluluk yüklememektedir. O yüzden numarayı kapatmanıza gerek yoktur. Ayrıca Türkiye’de ikamet edecekseniz veya ileride çalışma izni yapacaksanız vergi numaranızın olmasında fayda vardır.

Scroll Up