Bilinmeyen Tehlike Diş Macunları

Bilinmeyen Tehlike Diş Macunları

Hergün kullandığımız Diş Macunlarının KANSER‘den ZEKA GERİLİĞİ‘ne kadar pek çok zararları olduğu iddialarını içinde bulunan maddelere bakarak da anlamak mümkün. ÖZELLİKLE DE KÜÇÜK YAŞTAKİ ÇOÇUKLAR AÇISINDAN TEHLİKELİ OLDUĞU SÖYLENEN diş macunları hakkındaki iddialar dikkate değer gibi görünmektedir. Aşağıdaki yazımız sadece bilgi amaçlı derlenmiş olup (kaynakları zikredilmiştir) takdir sizlere aittir.

Diş Macunundaki Tehlikeli Maddeler:

Sodyum Florur: Diş Çürüklerinin önlenmesi için eklendiği söylenen bu maddenin aynı zamanda fare zehirinde kullanıldığı ve 120 gr küçük bir çocuğu hastanelik edebileceği iddia edilmektedir. Çocuklarda ve gençlerde bu maddenin az miktarda yutulması tükürük salgılanmasına, baş dönmesine, kusmaya, üst karın ağrısına ve ishale sebep olabilir.

Florür: Çin, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Danimarka, Norveç, İsveç, Hollanda, Macaristan ve Japonya gibi bazı ülkelerde suya florür katılması yasak. Türkiye’de suya florür katılmıyor, ama pek çok ilimizin şebeke suyunda doğal olarak florür bulunuyor. Üstelik şebeke suyu tek florür kaynağı değil. Hazır meyve suyu ve gazlı içeceklerden tutun, bebek mamalarına kadar pek çok üründe florür bulunuyor.

Florür ile ilgili En Önemli İddialardan Birisi de: Düşük IQ  Çin, İran, Hindistan ve Meksika’da yapılan 24 ayrı çalışmada, vücuttaki florür miktarıyla IQ arasında ters bağıntı olduğu ortaya konmuş. İçme suyundaki 1 mg/lt. florür artışının, 0,59 IQ puanı kaybına yol açtığı bulunmuş.

Sodyum Loril Sülfat (SLS) : Köpürücü etkisi olduğu için diş macunlarına katılır ve macuna işe yarıyor görünümü verir. Halbuki araştırmalar deri için oldukça yıpratıcı ve zararlı etkileri olduğunu göstermiştir.

Triklosan: İnsanlarda kansere sebep olduğu düşünülen klorofenol kimyasal grubuna dahildir.

ÖNEMLİ UYARI: 6 yaşından küçük çocuklarda Florürlü Diş Macunlarının kullanılmaması konusunda uyarılar yapılmaktadır.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, çocuk sağlığı için önemli uyarılarda bulundu. Bu konu ile ilgili YouTube video adresi ise şu şekilde: https://www.youtube.com/watch?v=Rfkwdwtz3Es

NEREDEN DOĞAL DİŞ MACUNU ALABİLİRİZ? Yaptımız araştırmalar neticesinde; Ahmet Maranki ve Prof. Saraçoğlu hocaların web sitelerinde doğal (yani yukarıda yazılı zararlı maddeleri ihtiva etmeyen) diş macunları olduğunu gördük. Merak eden ve denemek isteyenler için aşağıda site linklerini sizlerle paylaşıyoruz. 

Ahmet Maranki Hoca’nın sitesi : http://www.marankialisveris.com
Prof. Saraçoğlu Hoca’nın sitesi : http://www.profsaracoglu.com 

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
450
  Subscribe  
Bildir
Scroll Up