Linux Öğrenmek İsteyenler

Linux Öğrenmek İsteyenler

Herkese merhaba, Linux’un methini çok duydunuz ve öğrenmesi zor mu kolay mı merak ediyorsunuz. Bu konuyla ilgili Linux Kitaplarına baktınız ve çeşit çeşit kitap gördünüz acaba bunlardan hangisi yeni başlayanlar için en iyisidir? 

Linux’e yeni başlayan tüm arkadaşlara gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim en iyi Türkçe kaynak “Linux Sistem ve Ağ Yönetimi” adlı kitap. Bendeki 2. baskısı ve Alper Özbilen tarafından kaleme alınmış. Yaklaşık 190 sayfa olan bu kitabı, linux’e yeni başladığım yıllar olan 2013 ve 2014’te en az iki kere bitirdiğimi belirtmek isterim. Kitap hakkında şunları belirtmek isterim:

Kitap İşletim sistemi nedir ve Linux tarihçesi hakkında kısa bilgi ile başlıyor ki bilenler bu kısmı atlayarak direk Linux İşletim Sistemi ile ilgili olan bölümlere geçebilirler. Bu bölümlerden bazıları: Linux Dosya ve Dizin İşlemleri (bence en önemli bölümdür yeni başlayanlar için), Linux Kullanıcı İşlemleri, Paket Yönetim Sistemleri (Debian based dağıtımlar ile RedHat bazlı dağıtımlar için kısa bir açıklama) ve Linux’te süreçler (process) ve Sistem İzleme.

Kitabın dili akıcı yani sıkılmadan okuyabilirsiniz. Verilen bilgiler güncel ve her komut için ayrıca ekranda (yani terminal’de) çıkacak olan sonuçlarda kitapta yer verilmiş. Her konuyla ilgili Örnekler bence yeterli düzeyde. Kitapla ilgili olarak sevdiğim bir diğer konu ise daha çok Debian (yani Ubuntu, Linux Mint vb) dağıtımlarda kullanılan komutlar ve örnekleri daha ön planda. Nedense RedHat ve türevlerini ben hiç sevemedim 🙂

Kitap hacim olarak küçük sayılabilecek bir kitap olmakla birlikte yeni başlayanlar için kesinlikle edinilmesi gerekli bir kitap olduğunu belirtmek isterim. Zamanında pek çok Linux kitabı almış birisi olarak söylemek isterim ki maalesef hepsi bu kitap kadar iyi değil. (kötüleme olmaması açısından burada onları zikretmiyorum, zaten kategorimizin adı sadece “Tavsiye Kitaplar” 🙂 Bu kitap ile başladıktan sonra internetten özellikle de youtube’daki eğitim videoları yardımıyla kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hele de ingilizceniz de varsa Linux’u çok çabuk öğreneceksinizdir çünkü internetteki Linux ile ilgili güzel kaynakların neredeyse %90’ı İngilizce. Bu kaynaklardan benim en çok yararlandığım Paul Cobbaut tarafından kaleme alınmış olan Linux Fundamentals. 2013 tarihini taşıyan bu eserin PDF versiyonu ücretsiz olduğu için burada sizlerle paylaşıyorum. Linux Fundamentals ⬅️ 

Ayrıca, daha ileri derece eğitimler olan System Administration (Linux Sistem Yönetimi), Linux Security (Linux Güvenliği) ve Linux Server’la ilgili diğer pdf kitaplarını linux-training.be 🔗 adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Herkese Özgür Yazılımlar Dilerim,

Kimler Neler Demiş?

avatar
450
  Subscribe  
Bildir
Scroll Up