Macbook Uyap ve E-İmza Kurulumu

Macbook Uyap ve E-İmza Kurulumu

MacOs X işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız varsa (örn. macbook, mac pro, imac veya mac mini) E-Devlet olarak bilinen Turkiye.Gov.Tr adresine girerek işlem yapmak istiyorsunuz. Bildiğiniz üzere bunun için 5 Farklı yöntem mümkün: Mobil İmza, E-Devlet Şifreniz (PTT’den aldığınız şifreniz kast ediliyor), E-İmza, İnternet Bankacılığı, TC kimlik Kartı. 

Yukarıda yazılı 5 ayrı sistemden herhangi birisi ile sisteme giriş yapabilseniz dahi bazı yüksek güvenlik gerektiren işlemleri yapabilmeniz için (Örneğin UYAP‘a giriş yaparak Cevap Dilekçesi gönderme, Talep Açma, Dava Açma vb işlemlerde) Elektronik İmza şarttır. Bu yazımızda özellikle de avukatların ihtiyaç duyduğu Mac işletim sistemli bilgisayarlarda e-imza kurulumu hakkında bilgiler vereceğiz. 

  1. Öncelikle Elektronik İmza (E-İmza) Sağlayan her kurumun Mac desteği maalesef yok. Bildiğim kadarıyla sadece TurkTrust 🔗 firmasının Mac desteği bulunmakta. Türkiye Barolar Birliğinin anlaşmalı olduğu ve 3 yıllık ücreti (yanlış hatırlamıyorsam 170.-TL civarında) oldukça kaliteli bir hizmet sağlayıcı. İstanbul Barosundan e-imza almış olan avukatlara verilen (kırmızı renkli, küçük usb cihazı) bu işi görüyor. Eğer avukat değilseniz ve Mac bilgisayarınız için e imza alacaksanız yukarıda yazılı fiyatlardan maalesef daha pahalı bir ücretle almak zorunda kalacaksınız. 
     
  2. TBB’den e-imzanızı aldınız ve ofisinize veya evinize gelerek bilgisayarınızın başına oturdunuz. Nasıl Kurulum Yapacaksınız? Şu Şekilde;
  3. Mac’te eimza kullanımına başlamadan önce yapmanız gereken son bir işlem var. E-İmza’nızın AKTİVASYON‘u ancak bunun için Windows tabanlı bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Yani tek sefer için de olsa yine windows bir makinaya ihtiyaç var.       
     
  4. http://www.turktrust.com.tr/tr/yardim/kurulum-islemleri/ adresinden Aktivasyon için gerekli olan yazılımı indiriyorsunuz. Kurulumun ardından E-imzanızı windows bilgiyarın usb kısmına takarak aktivasyon işleminin ardından Mac bilgisayarınızda Eimza kullanmaya başlayabilirsiniz. Uyap Dokuman Editöründe yazdığınız Dilekçelerinizi E-imza ile imzalayarak UYAP üzerinden dava açabilir ve cevap verebilirsiniz. 

Yazımızı sonlandırmadan önce Mac kullanan arkadaşlarla paylaşmak istediğim son tecrübem ise Safari yani mac’in explorer’ı maalesef Uyap ile tam uyumlu değil. Onun yerine FireFox veya Chrome kullanmanız gerekecek. Ben Firefox kullanmaktayım. 

Umarım Yararlı Bir Yazı Olmuştur,
Herkese İyi Günler Dileriz…

Kimler Neler Demiş?

avatar
450
  Subscribe  
Bildir
Scroll Up