Türk Vatandaşlık Başvurusunun Reddi

Türk Vatandaşlık Başvurusunun Reddi

Yazar Hakkında
Bu yazı Türk Vatandaşlık Başvurusu Red Edilen Yabancıların Haklarına ilişkin olup,
Av. Mustafa Çağatay UĞUR tarafından hazırlanmıştır. 

Ülkemizde yaşayan veya Türk Vatandaşı ile evli olan yabancı uyrukluların Türk Vatandaşlık başvuruları ülkemizde her geçen gün artmaktadır. Bu başvurular Türkiye’de çalışan yabancıların 5 yılı doldurmaları veya Türk Vatandaşı ile evli olan yabancıların evliliklerinde 3 seneyi doldurmalarının ardından kendilerine tanınan bir hak olmakla birlikte, başvuruların bir kısmı da red edilmektedir.

Vatandaşlık Başvurusunda Yasal Dayanak Nedir? 

Önceklike sizlere Türk Vatandaşlık başvurusunun yasal dayanağı hakkında kısa bir bilgi verelim. Yabancı uyrukluların TC vatandaşı olabilmek için izleyeceği prosedür; 5901 sayılı Türk Vatandaşlık Kanunu ve bu kanunun Uygulama Yönetmeliğinde tayin ve tespit edilmiştir. Kanun Metnini buraya 5901 sayılı Kanun ⬅️ tıklayarak ulaşabilirsiniz 

Türk Vatandaşlığını vermeye nihai olarak yetkili makam T.C. İçişleri Bakanlığı’dır. Bakanlık bu yetkisini kullanırken yani başvuruyu kabul veya red ederken takdir hakkı bulunmaktadır. Ancak bu takdir hakkını somut bilgi ve belgelere dayalı olarak kullanmış olması gerekmektedir. 

Başvuru Neden Reddedilir?

T.C. İçişleri Bakanlığı, yapılan vatandaşlık başvurusunu ret etmesi halinde bu kararın başvuru sahibine tebliğ edilmesi gerekmektedir. Tebliğ belgesinde, ret sebebinin de belirtmesi gerekmektedir. Uygulamada 5901 sayılı Kanunun madde 10 ve madde 16 belirtilemektedir. İlgili maddeler şu şekildedir;

Türk Vatandaşlık Kanunu, madde 10

“Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen bir yabancı, bu Kanunda belirtilen şartları taşıması halinde yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir. Ancak, aranan şartları taşımak vatandaşlığın kazanılmasında kişiye mutlak bir hak sağlamaz.”

Türk Vatandaşlık Kanunu, madde 16

Bir Türk vatandaşı ile evlenme doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmaz. Ancak bir Türk vatandaşı ile en az üç yıldan beri evli olan ve evliliği devam eden yabancılar Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvuruda bulunabilir. Başvuru sahiplerinde; a) Aile birliği içinde yaşama, b) Evlilik birliği ile bağdaşmayacak bir faaliyette bulunmama, c) Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmama, şartları aranır.

Red Kararı Tebliğ Belgesi Örnekleri

Yukarıda belirttiğimiz üzere, Vatandaşlık başvurusu red edilen yabancılara bu kararın tebliğ edilmesi gerekmektedir. Bu işlem için İçişleri Bakanlığının yazısı üzerine hangi ilde iseniz o ilin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sizleri arayarak kuruma çığacak ve aşağıda örneklerini verdiğimiz Red Kararını Tebliğ edecektir. 

Örnek 1: Red Kararı Tebliğ Evrakı ⬅️ Yan tarafta linkini verdiğimiz red duyuru kararı, istanbul nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü tarafından yapılan tebliğe bir örnek olup, 5901 sayılı Kanununun 10. maddesine göre verilen kararıdır. 

Örnek 2: Red Kararı Tebliğ Belgesi ⬅️ İkinci örneğimiz ise, evliliğe dayalı vatandaşlık başvurusunda 5901 sayılı Kanunun 16 maddesi (b) bendine göre verilen red kararının tebliğ evrakıdır. Görüleceği üzere, tebliğ evrakı ilgilisine imzalatılmakta ve üzerine tebliğ tarihi de yazılmaktadır.

16. Madde Hakkında
Uygulamada madde 16 (a) ve (b) den verilen red kararlarında yabancılar rencide olmakta ve dava açmaktan çekinmektedir. Çünkü kimi yabancıların evlilik birliği öncesinde Türkiye’den deportu olabilmektedir. Oysaki evlilik birliği içerisinde yaşayan ve evlendikten sonra yasalara riayet etmiş kişilere madde bu maddeden dolayı red verilmemesi gerektiği kanaatindeyiz.

Ayrıca 16. maddenin (C) bendinde ifade edilen “Milli Güvenlik” ibaresinin dar yorumlanması ve cürüm aşamasında olmayan kusurlar için de bu maddenin uygulanmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz. Oysa ki, uygulamada; yabancının kusur kabilinden kayıtlarının bulunması halinde dahi başvurusu reddedilmektedir. 

Başvurum Red Edildi Tekrar Başvurabilir miyim?

Başvurusu reddedilen yabancı uyruklunun bir takvim yılı sonrasında tekrar başvurda bulanma hakkı bulunmakla birlikte, bu ikinci başvurusunun da reddedildiği görülmektedir. Hatta normal başvurunun neticesilenmesi 12 ay ile 18 ay arasında sürmekte iken, ikinci başvurunun komisyon mülakatının ardından ilk 6 ay içerisinde red edildiği görülmektedir. 

Dava Açma Hakkınız Var Mı?

TC Vatandaşlık Başvurusu Red edilen yabancının, red kararının kendisine tebliğ edilmesinden itibaren 60 gün içerisinde mahkemede “İptal Davası” açma hakkı bulunmaktadır. Bu süre hak düşürü süredir yani bu süre kaçırılmış ise artık dava açma imkanı bulunmamaktadır.

Süresi içerisinde dava açan yabancının, bu davası ilk derece mahkemesi tarafından kabul edilmez ise, yabancının son olarak bir üst mahkemeye başvurma hakkı bulunmaktadır. Üst mahkeme kararı kesinleşmesinin ardından başka kanun yolu bulunmamaktadır.

Davayı Kazanınca Ne Oluyor?

Bize en çok sorulan sorulardan birisi de İptal Davasının kazanılması halinde vatandaşlığın otomatik olarak kazanılıp kazanılmadığıdır. Aslında bu sorunun cevabı mahkeme kararına göre değişiklik göstermektedir. Şu Şekilde;

Mahkeme açılan davayı haklı bulması halinde iki şekilde iptal kararı verebilmektedir. Bunlardan birincisi davanın yetki bakımından iptal edilmesidir ki, bu durumda tekrardan başvuru dosyası oluşturularak İçişleri Bakanlığı’na gönderilmesi gerekmektedir. İkincisi ise davanın esastan iptal edilmesidir. Bu durumda davalı idare istinaf yoluna yani bir üst mahkemeye gitmezse karar kesinleşeceği için yabancıya Vatandaşlık verilmektedir. Daha doğru bir ifadeyle ilgili idare, mahkeme kararını yerine getirmekte ve yabancının vatandaşlık başvurusunu olumlu neticelendirilmektedir. 

Avukatlık ve Danışmanlık Hizmetleri İçin
Hukuk Büromuz İstanbul Etilerde Nispetiye Caddesi üzerinde bulunmakta olup, yabancıların Vatandaşlık Davalarında tecrübe sahibidir. ☎️ 0212 352 44 60 arayarak “İptal Davası” işlemlerinde Hukuki Danışmanlık için randevu alabilirsiniz.

ADRES: Nispetiye Caddesi, Petrol Sitesi, 3. Blok Kat:3, Daire:5 Beşiktaş İstanbul
NOT: Büromuz, Beşiktaş 9. Noterliği ile aynı binada olup, aşağıdaki haritadan bulabilirsiniz. 


Saygılarımızla,
Av. Mustafa Çağatay UĞUR


Yazarımız Avukat Çağatay Uğur‘un ⬅️ yabancılar hukuku ve diğer bilgilendirici yazıları için yukarıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Soru ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilir veya bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz.
   

14
Kimler Neler Demiş?

avatar
450
4 Comment threads
10 Thread replies
9 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Kutbettin aztekinnevin akgunElvira erkanSamiElzira Kebekova Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Elvira erkan
Ziyaretçi
Elvira erkan

Merhaba. Bana vatandaşlık reddi geldi. Sebep milli guvenlik bakımından engel teşkil edecek hali bulunması taktir yetkisidir. Sebep ne olabilir acaba?

Sami
Ziyaretçi
Sami

Iyi gunler.Ben evlilik yoluyla vatandaslik basvurusu yaptim .Turk esim suc isledi .Mahkemelik oldu .simdi dosyamiz poliste ve bize aradi .Esimin isledigi suc bilgilerini evraklarini istedi .Dosyaya ekleyip nufusa gonderilecemis.Turk Esim yuzunden bana red verebilirlermi?

Elzira Kebekova
Ziyaretçi
Elzira Kebekova

Bana da bugün ret cevabı geldi. Türk vatandaşı ile evliyim. Resmi nikah almadan önce imam nikahtan kızımız var. Ondan dolayı ret cevabı gelmiş olabilir mi. Ve bu durumda ne yapmalıyız. Bir de üniversite mezunuysan ama burada lise mezunu diye geçtiyse ondan dolayı ret gelmiş olabilir mi. Şimdiden teşekkür ederim

Talat
Ziyaretçi
Talat

Esim daha onceden Turkiyeye soyadini degistirerek giris yapmis. Sonra taniatik ve evlendik. 5 senedir evliyiz. Basvurumuz sizin de dediginiz gibi 16 maddesn ret edildi. Bu durumda dava acmak disinda yapabilecegimiz bir sey var mi? tesekkur ederim

Scroll Up