Keten Tohumu Yağı

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı (Flax seed oil) yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asitleri, bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir.
 
100 gr. keten yağı 12 mg. E vitamini içerir. İçerdiği Omega–6 nın ve bitkisel östrojen olan lignanların en zengin kaynağı olması nedeniyle keten tohumu beslenme uzmanları tarafından sıklıkla önerilir. Lignanlar, bazı kanser türlerinde (göğüs, prostat vb.) seks hormonlarına müdahale ederek kansere karşı koruma yapar; tümör hücrelerinin büyümesini engeller.
 
Keten tohumunda bulunan östrojenin kemiklerle bağlantı kurup büyümeyi sağlamasına izin verirken; hasar verebileceği göğüs ve rahim içi gibi hassas bölgelere girmesine izin vermezler. Fazladan bir hücre büyümesi olmadığında kanser riski azalır. Keten tohumu 100 gramda toplam 230 mg. bitkisel östrojen içerirken, diğer gıda maddesinde bu oran 15 mg. geçmez.
 
Keten tohumu yağı içerdiği alfa-linolenik asit açısından besinlerin en zenginidir. Alfa-linolenik asid iyi kolesterolü yükseltir, yüksek tansiyonda düşürücü etki yapar, kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır.  Dolayısı ile alfa-linolenik asidin koroner kalp hastalığı riskini azalttığı tespit edilmiştir.
 
Tavsiyemiz mutfakta keten tohumu yağını el altında bulundurarak, onu kolaylıkla salatalarınıza, hamur işlerine katabilir, pilavdan çorbalara, tatlılardan tuzlulara her yemeğinizde kullanabilirsiniz. Normal bir insan için günde 1 tatlı kaşığı natürel keten tohumu yağı kullanımı yağ asitleri kullanımı açısından yeterli katkıyı sağlayacaktır.
 
Keten tohumu yağının kullanım esnasında ısıya maruz bırakılmaması tavsiye edilmektedir (Yemekler piştikten sonra ve salatalarda). Bilimadamları, keten tohumu yağının kolesterolü düşürerek kalp krizi riskini azalttığını saptamışlar ve ayrıca dolaşım bozukluklarını engellediğini ortaya çıkarmışlardır. 
 
GUT VE CİLT HASTALIKLARINA KARŞI KORUMA SAĞLAR: Keten tohumu yağı yalnızca eklemlerdeki iltihabı azaltmakla kalmayıp aynı zamanda hastalığın yükselttiği kolesterol oranını da düşürür. Patişahların hastalığı olarak bilinen Gut hastalığında keten tohumu yağının kullanımı eklem ağrılarını ve şişkinliği giderir.
 
KABIZLIK, HEMOROİD RAHATSIZLIKLARA KARŞI KORUMA SAĞLAR: Keten tohumu bağırsaklardaki dışkının geçişini kolaylaştırarak kabızlık ve hemoroiti engeller ayrıca safra taşlarını oluşumunu engeller.
 
EGZAMA VE SEDEF HASTALIKLARINI İYİLEŞTİRİR: Keten tohumu yağında bulunan temel yağ asidinin cildi iyileştirici özellikleri olduğu bilinmektedir. Güneş yanıkları keten tohumu yağıyla tedavi edildiğinde daha hızlı iyileşir.
 
SAÇ VE TIRNAKLARI BESLER: Keten tohumu yağında bolca bulunan Omega–3 yağ asitlerinin saç ve tırnakların sağlıklı büyümesine etki ettiği bilinmektedir.
 
UYUŞUKLUK VE KARINCALANMA GİBİ SİNİR SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARI AZALTIR: Keten tohumu sinir tepilerinin iletimini hızlandırır. Bu yağın sinir besleyici özellikleri Parkinson hastalığının tedavisinde koruyucu olarak kullanılabilir.
 
KANSER RİSKİNİ AZALTIR: Keten tohumu yağında bulunan lignanların göğüs, kolon, prostat ve hatta deri kanserine karşı koruma sağladığı düşünülmektedir. Hastaların, keten tohumu yağıyla yapılan tedaviye cevap verdiklerini saptamıştır.
 
PROSTAT VE İKTİDARSIZLIĞA KARŞI ETKİLİDİR: Keten tohumu yağındaki EFA’lar, prostatın şişip iltihaplanmasını engeller. EFA’lar aynı zamanda sperm sağlığını da korur ki bu da erkelerde kısırlık tedavisinde oldukça önemlidir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir