Melatonin Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Melatonin Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Melatonin, tüm canlılarda bulunan, beyin epifizi tarafından üretilen doğal bir maddedir. Birçok işleve sahip, “akıllı” bir moleküldür; seçici şekilde faaliyet gösterir yani sadece gerektiğinde ve yerinde müdahale eder. En iyi melatonin, bitkisel özlüdür ve kakaodan çıkarılır.
 
Melatonin, doğrudan uykuyu etkiler. Uyuma-uyanık kalma süresini güvenli şekilde belirleyen doğal maddedir. Özellikle geceleri karanlık ortamda salgılanan bir hormon olan melatonin normal vücut ritimlerinin sağlanmasında oldukça önemlidir. Unutulmaması gereken şey, yaş ilerledikçe Melatonin hormonunun üretimi düşmektedir.
 
Nelere Dikkat Etmeliyiz? Yeterli miktarda melatonin için öncelikle geceleri karanlık ortamlarda uyunması tavsiye edilmektedir. Melatonin her zaman için karanlıkta vucüdumuz tarafından üretilir ve kana salgılanır. Beynimiz tarafından üretilen ve sağlığımız açısından çok önemli olan bu hormon “gün ışığı azaldıkça” üretilen “gün ışığında” ise üretilmeyen bir hormondur. Gençlerde ve orta yaşlılarda ortalama 5 ila 20 mikrogram arasında değişmektedir. Kışın geceleri daha uzun olduğu için daha fazla üretilmekte yazın miktarı düşmektedir. Yaşlılıkla birlikte ayrıca azalmaktadır.
 
Melatonin Hormonuna Zarar Veren / Azaltan Etkenler Nelerdir? Herşeyde olduğu gibi burada da ilk sırada Stres gelmektedir. Ayrıca günümüzün kötü alışkanlıkları Sigara ve Alkol, fazla Kahve ve Çay içmek, yatmadan önce çokca yemek yemiş olmak melatonin salgılamasını azaltarak olumsuz etkilerler. Ayrıca modernizm’in insanlığa armağanı olan deprasyon ve deprasyon ilaçları, uyku hapları, beta bloker’lar da melatonin hormonunun azalmasına neden olmaktadır.
 
Melatonin Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? En önemli yararı vücudumuzun ritmini düzenlemesidir, vücudumuzun saati olarak işlem görür de diyebiliriz.
  1. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hicrelerimizi yenileme fonksiyonunu gerçekleştirir.
  2. Klinik bazı araştırmalarda, gözün retina kısmını korumak için rol oynadığıda tespit edilmiştir.
  3. Uykuya dalmak ve uykuda kalmakta problem yaşayan hastalarda melatoninin olumlu etkileri tespit edilmiştir.
  4. Melatoninin çeşitli kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkisinin olduğu yönünde de bir çok çalışma yapılmıştır. Özellikle akciğer kanserinde hastalığın tedavisinde olumlu etkileri gözlemlenmiştir.
  5. Çalışmalar Prostat kanserine yakalanan erkekler ile bu hastalığa yakalanmayanlar incelendiğinde; yakalananların melatonin düzeyinin göreceli olarak diğer gruptan daha düşük olduğunu göstermektedir.
Melatonin Hangi Bitkilerde Bulunur?  İtalya’da yapılan bir araştırmada düzenli olarak sabahları Vişne Suyu içenlerde melatonin salgısının daha düzenli olduğu görülmüştür. Ayrıca Rezene, Anason, Papatya Çayı, Ayçiçeği, Ceviz, Badem ve Fındık gibi besinlerin melatonini artırıcı etki gösterirler.
 
Melatonin Hapları ve Takviyeleri: Gerek eczanelerde gerekse de internette satışı yapılan pek çok ürün bulunmaktadır. Ancak bizim tavsiyemiz doktorunuza danışmadan kesinlikle bu tip ilaç veya takviyeleri kullanmamanızdır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir