Linux Mint Cinnamon 17 incelemesi

Linux Mint Cinnamon 17 incelemesi

Herkese Merhaba, Evet, özgür yazılım sevenlerin favorilerinden birisi olan Linux Mint 17 sürümü hem 32 bit hem de 64 bit olarak yayımlandı. Hem de LTS yani Long Term Support olarak. Böylece 2019 yılına kadar başka bir işletim sistemine ihtiyaç duymadan veya sil-tekrar yükle yapmadan kullanabileceğiniz oldukça güzel (eye candy) ve kararlı (stable) bir işletim sistemine sahip olabiliyoruz.

Kurulum : Öncelikle Kurulum’dan bahsetmek istiyorum. Kurulum arayüzü oldukça kullanışlı ve kolay olarak hazırlanmış. Harddisk’inizi hangi bölümlere ve kaç GB olarak ayıracağınız size kalmış. Zorunlu partationlar “/boot” ve “/” ve “swap” şeklinde 3 bölüm. Root olarak anılan “/” işareti ile gösterilen en üst bölüm (kök dizini) en az 15 GB olarak ayarlamanızı tavsiye ederim. Kurulum tamamlandıktan sonra karşınıza gelen ilk mint yukarıdaki resim gibi olacaktır. Ancak ben customize severim diyenler için yazımızın devamını okumasını tavsiye ederim.

Hardware Tanıma: Bildiğiniz üzere Mint bir Ubuntu based işletim sistemi yani Ubuntu 14.04 LTS in Mint takımı tarafından modife edilmiş yada nispeten geliştirilmiş hali. Benim için Mint Cinnamon demek, ubuntu’nun Unity eziyetinden kurtulma demek 🙂 Gelelim yükleme sırasında bilgisayarınızdaki donanımın yani hardware’in tanınmasına. Mint bu konuda oldukça başarılı ve kurulum ile birlikte pek çok donanımı otomatik tanıdığını belirtmek isterim. Bu durumun istisnalarından birisi Broadcom chipset‘li yani BCM ile başlayan çipsetlerdeki wifi kartlarıdır. Ancak bu sorunu da Kernel Güncellemesi ile aşabiliyorsunuz. Detaylar aşağıda.

Donanım tanıma ile belirtmek istediğim son şey ise Ekran Kartları konusunda ATİ ekran kartları daha kolay ve işlevsel olarak linux tarafından tanınmaktadır. Nvidia kartlara gelince “evet linux community base driver’lar ile bu ekran kartlarını kullanabiliyor ancak tam performans almak istiyorsanız proprietary denilen kapalı kaynak kodlu yani lisanslı ve üretici firma tarafından geliştirilen driver’ları yüklemeniz gerekiyor ki bunu da Driver Manager kısmından bir tıklama ile yapabiliyorsunuz. Ama benim şahsi tercihim Linux kullanıcıları için ATİ çipli ekran kartlarını tercih etmeleridir.

Kernel Sürümü ve Kernel Sürümünü Yükseltme: Linux’in windows karşısındaki en önemli dezavantajı ise malum olduğu üzere bir donanım otomatik olarak tanınmaması halinde bu donanımın OS’ye tanıtılmasıdır. Örn. wifi kartınız tanınmamış ise (ki bunun sebebi kullandığınız kernel’in içindeki modullerde o hardware’in sürücüsü’nün yani driver’ın olmayışıdır) bunun sisteme tanıtılması uzman olsanız dahi oldukça zor bir süreçtir. Örn. Linux Mint 17 nin Kernel versiyonu 3.12‘dir. Bunu terminalde “uname -r” yazıp enter’a basarak görebilirsiniz (tırnaklar olmadan yazın lütfen). İşte bu durumda kernel yani çekirdek güncellemenin ne kadar önemli olduğu gerçeği ile karşılaşmaktayız. Bu durumun en somut örneği benim başıma geldi. Mint 17 LTS’nin kurulum sırasında tanımadığı Broadcom çipli wifi kartım Kernal 3.15.02 stable’e upgrade yaptıktan sonra yani yükseltme işleminden sonra tanındı ve şuan harika bir şekilde çalışıyor. Linux çekirdekleri hakkında geniş bilgiye kernel.org adresinden edinebilirsiniz.

Customization: Gelelim Linux’u kendi zevkimize göre dizayn etmeye işte linux’un en zevkli yanlarından birisi. Şuan evde kullandığım Toshiba A660 laptop’umun ekran görüntüsünü sizinle paylaşıyorum.

Evet evet ilk halinden oldukça farklı değil mi 🙂 Bunun için ne yaptığımı kısaca anlatayım arkadaşlar. Öncelikle alt taraftaki menu bar’ı yukarıya alıyoruz ve themes kısmından transparent bir theme seçiyoruz. Sonra Cairo Dock‘u yüklüyor ve ince ayarlar yapıyoruz. Desklet ile tarih saat eklemesi ve hava durumu 5 günlük tahmin ekliyoruz. Son olarak icon’ları istediğimiz daha güzel icon’lar ile değiştiriyoruz. Peki çalışma sırasında nasıl bir görüntü mü oluşuyor işte onun cevabı;


Linux öğreninceye kadar biraz emek ve vakit gerektiren ancak öğrendiğinizde vazgeçmeyeceğiniz bir işletim sistemidir. Herkese özgür yazılımlı günler dilerim.  Bu yazı Avukat Cüneyt BODUR tarafından kendi tecrübelerini anlatmak için yazılarak okuyucularımızla paylaşılmıştır.  (Tem. 2014)

Linux Güvenlik Ayarları
https://www.guzelbilgi.net/2015/01/linux-guvenlik-ayarlar/

Linux Öğrenmek İsteyenler
https://www.guzelbilgi.net/2017/02/linux-ogrenmek-isteyenler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir