Yabancı İşçi Çalıştırma

Yabancı İşçi Çalıştırma

Türkiye’de yabancı işçi veya yabancı uyruklu personel çalıştırma şartları nelerdir? Çalışma İzni için gerekli olan evraklar ve yabancı işçi yabancı personel çalıştırma şartları nelerdir?  Yabancı istihdam etmek isteyen işverenler için çalışma izni nasıl alınır sorusunun cevabı; yabancı işçi çalıştırma için o kişinin “alacağı göreve” ve “işverenin durumu“na göre değişiklik göstermektedir.
 
Ev İşlerinde (çocuk bakıcısı, hasta bakıcı) olarak çalıştırılacak olan yabancı ile şirketlerde yabancı personel çalıştırma şartları birbirinden farklıdır. Bu yazımızda öncelikle yabancı dadı ve yabancı hasta bakıcıların izinlerinden bahsedip daha sonra yabancı uyruklu personel şartlarına değinilecektir.
 
Ev Hizmetlisi (Yabancı Dadı) Çalışma İzni: Ülkemizde sayıları her geçen gün artan evde istihdam edilen “yabancı ev hizmetlileri” (çocuk bakıcıları, hasta balıcıları) için “Çalışma İzni”nin alınması kanuni bir zorunluluktur. Kaçak olarak yabancı hizmetli çalıştıran kişilere 7.130.-TL sı İdari Para Cezası (2018 yılı için) verilmektedir. Ayrıca Kaçak Çalışan Yabancı Dadı Deport edilmekte ve Türkiye’ye giriş yasağı konmaktadır.
 
Yabancı Uyruklu Ev Hizmetlisi’ne çalışma izni alabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılacak “izin başvurusu” için iki yöntem vardır. Bu yöntemin 1.si yabancının kendi ülkesindeki Türk Konsolosluğuna “işveren ile birlikte imzaladığı iş sözleşmesi” ve diğer evraklar ile başvurur. Kendisine verilen başvuru numarası ile Ankara’daki ÇŞGB’de başvuru dosyası açılarak işlem takip edilir. 2. Yöntem ise yabancının Türkiye’de bulunması ve geçerli bir ikamet tezkeresinin (oturma izni) bulunması gerekmektedir. Oturma İzni olmayan yabancıların Türkiye içerisinden çalışma iznine başvurma hakları bulunmamaktadır.
 
Yabancı Personel Çalıştırma: Şirketlere özel olarak hazırladığımız bu bölümde; yabancı uyruklu personel istihdam edecek şirketlerin (yabancı personel çalıştırmak) isteyen şirket ve kurumların çalışma izni nasıl alabileceği, hangi şartları yerine getirmesi gerektiği ve hangi evrakların hazırlanması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca yabancı uyruklu için potansiyel vergi numarası hakkında yabancıların vergi numarası ⬅ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.
 
Çalışma İzni talep eden İşveren Şirketler ile bunların aday Yabancı Personelinin değerlendirilmesinde gözönünde bulundurulacak kriterler 2010 tarihinde uygulanmaya başlanmıştır. Çalışma Bakanlığı tarafından “DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ” olarak anılmaktadır. Bahse konu budeğerlendirme kriterlerine uymayan başvurulara Çalışma İzni verilmez. Bu kriterlerin başında en az 100.000.-TL Ödenmiş Sermaye veya son yıl Cirosunun 800.000.-TL olmasıdır. Vergi Borcu olmamalı ve her bir yabancı personel için en az 5 T.C vatandaşının SGK’lı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
 
Yabancı işçi ve/veya personel çalıştırmak isteyen firmalar veya kurumlar ayrıca yabancıların sigorta primlerinin (asgari ücretin 1,5 katı ile 5 katı arasında) değişmekte olduğunu, yani asgari ücretten yabancı işçi veya yabancı personel çalıştıramayacaklarını bilmelidirler.
 
Saygılarımızla,
Av. Mustafa Çağatay UĞUR
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir