Yabancılara Vergi Numarası Nasıl Alınır?

Yabancılara Vergi Numarası Nasıl Alınır?

Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu kişilerin yapması gereken işlemlerden birisi de “Potansiyel Vergi Numarası” almalarıdır. Yabancıların şirketlerde Yönetim Kurulu Üyesi olmaları halinde veya Tapu işlemi (alım-satımı) yapacak olmaları halinde veya kimi zaman banka hesabı açarken Vergi Numarası sorulmaktadır. Yabancılar Hukukuna ilişikin bu yazımızda yabancıların vergi numarasını nasıl alabileceklerini nereye ve nasıl başvurmaları gerektiğini anlatacağız. Bunun için 2 yol var. Birincisi internet üzerinden, ikincisi ise klasik yol dediğimiz vergi dairesine giderek bu işlemi yapabilirsiniz. 
 
Güncelleme (Mayıs 2020): Arkadaşlar, tüm dünyadaki salgın hastalık sebebiyle yabancılara vergi numarası verilme işlemleri artık “internet vergi dairesi” olarak bilinen “Gelir İdaresi Başkanlığı”nın web sitesinden yapılmaktadır.
 
Yabancılara Vergi Numarası Nasıl Alınır – INTERNET ÜZERİNDEN
 
Öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesine → https://intvrg.gib.gov.tr ← giriş yapmanız gerekmektedir. İnternet vergi dairesine giriş yapabilmeniz için “E-devlet Şifre“nizin olması gerekmektedir. Peki Edevlet şifresini nereden ve nasıl alabilirsiniz? 
 
1)  İnternet Vergi Dairesine giriş yapabilmek için gereli olan e-devlet “kullanıcı koduveşifreyi” PTT şubelerinden alabilirsiniz. (merkez şubelerini yani büyük şubeleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.)
 
2)  Yabancının Pasaportu ve 99 ile başlayan yabancı kimlik numarası varsa sorunsuz şekilde e-devlet giriş şifresini alabilirler. 
 
3)  Sisteme giriş yaptıktan sonra “ilk kez giriş yapmışsanız” ptt’den aldığınız şifrenizi değiştirerek yeni bir şifre belirlemenizi isteyecek. Daha sonrasında sisteme normal şekilde giriş yapabilirsiniz.
 
4) Sisteme giriş yaptıktan sonra “Yabancılar için Potansiyel Vergi Kimlik Numarası” linkini bularak tıklayın. Bu linke tıkladığınızda “yan taraftaki resimde gösterilen form” sayfasına ulaşacaksınız. Formdaki bilgileri eksiksiz doldurun. 
 
5) Daha sonra pasaportunuzun “resimli sayfasını” yüklemeniz gerekecek. Yani öncesinde bir “scanner (tarayıcı)” kullanarak pasaportuzun resimli sayfasını .jpeg olarak tarayıp hazırınızda bulunsun.  Sisteme bu sayfayı yükledikten sonra “tamam” tuşuna tıklayın ve yabancılar için potansiyel vergi numaranız hazır. 
 
E-devlet şifrenizi alamazsanız veya sistem arızaları nedeniyle işlem yapamazsanız, aşağıda tarif ettiğimiz klasik yoldan “vergi numaranızı” almak için başvurabilirsiniz. 
 
Yabancılara Vergi Numarası Nasıl Alınır – VERGİ DAİRESİNDEN 
 
Vergi dairelerine giderek “potansiyel vergi numarası” alabilmek için öncelikle T.C Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2 Ağustos 2012 tarihli ve “Vergi Kimlik Numarası” başlıklı Tamim hükümlerini bilmeniz gerekiyor. Bu tamim hükmünü aşağıda yazıyoruz, anlamayan arkadaşlar için ise sadeleştirilmiş halini yazımızın devamına ekledik. Tamim şu şekilde:  
 
Vergi mükellefıyetini gerektirecek bir faaliyeti olmadığı halde, Yabancı Kimlik Numarası Bulunmayan Yabancı Gerçek Kişiler 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 8’inci maddesinin son fıkrası ile 4358 sayılı Kanun’un verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan tebliğlere istinaden ilgili gerçek ve tüzel kişilere vergi kimlik numarası ibraz etmek zorunda olan ve yabancı kimlik numarası bulunmayan yabancı uyruklu gerçek kişilerin, adreslerinin de bulunduğu bir dilekçe ve pasaportlarının noter onaylı örneği ya da vergi dairesi yetkililerine onaylatmak üzere aslı ve fotokopisi ile birlikte herhangi bir vergi dairesine müracaat etmeleri halinde vergi dairelerince kendilerine potansiyel vergi kimlik numarası verilmesi işlemlerine eskiden olduğu gibi devam edilecektir.
 
Yukarıdaki Tamim Yazısını Sadeleştirerek size yardımcı olalım. Vergi Numarası Alabilmek İçin;
 
 1. Öncelikle size yakın olan büyük vergi dairelerinden birisine gidiyorsunuz,
 2. Yabancının kendisi de gelecek ise Pasaport’u ve Pasaport fotokopisi yanınızda olacak,
 3. Yabancının kendisi gelmeyecek ise, işlemi yapacak kişiye verilmiş vekaletname ve pasaport’unun noter tasdikli sureti,
 4. Pasaport Fotokopisinin boş yerine aşağıdaki bilgilerin yazılması (veya dilekçe şeklinde de yazabilirsiniz)
  • Türkiye’de ikamet ettiği adres,
  • Baba adı,
  • Türkiye’deki telefon numarası.

 

Yukarıdaki bilgilerle birlikte başvurduğunuzda, işlemin tamamlanması yaklaşık 5 dakikadır (tabi önünüzde kuyruk yoksa). Görüş, öneri ve sorularınızı aşağıdaki “yorum” kısmına yazarak paylaşabilirsiniz.  

Saygılarımızla,
Av. Mustafa Çağatay UĞUR

 

43 comments

 • Merhaba,bende internet üzerinden vergi numarası alamadım.Vergi dairesine de gittim ve durumu bildirdim.Dediler ki : vergi numarasını sadece internet üzerinden alabilirsiniz dediler.
  Başka ne yapmamı önerirsiniz acaba?

  Reply
 • Galiba pandemi sebebiyle İnteraktiv Vergi Dairesi üzerinden de yabancı uyruklu olarak Vergi No alabiliyoruz. Artık fiilen makamlara gitmemize gerek yok diyorlar da ben İVD üzerinde denesem bile yapamadım. Böyle birşey var mı?
  Açıklık getire bilir misiniz?

  Reply
  • Merhaba, İnternet üzerinden alamadıysanız, geriye kalan tek yol “vergi dairesine” giderek durumu izah etmek ve oradan almaya çalışmak olacaktır. Saygılarımızla

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir