Yabancıların İşyeri Değişikliği

Yabancıların İşyeri Değişikliği

Türkiye’de çalışma izni alarak istihdam edilmiş yabancı uyruklu işçi veya yabancı şirket personelinin işyeri değişikliği nasıl olur? Yabancıların Çalışma izni adres değiştirme işlemleri nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Öncelikle şunu belirtelim ki, Türkiye’de çalışma izni almış olan yabancı uyruklu kişilerin  adres değişikliğini 2 ana başlık altında incelemek gerekmektedir. Birincisi; Yabancının kendi ikamet adresini değiştirmesi, ikincisi ise yabancının çalıştığı, istihdam edildiği işyerinin değiştirilmesi durumlarıdır.

Yabancının İkamet Adresini Değiştirmesi;

1) Bulunduğu yerdeki Nüfus Müdürlüğü’ne giderek “adres güncellemesi” yaptırması,

2) Sonrasında ise, bulunduğu ildeki “İl Göç İdaresi”ne bildirmesi gerekmektedir.
 
Yabancının İşyerini Değiştirmesi;

1) Yabancının İşveren’i aynı ise (yani aynı şirketin) farklı adresinde çalıştırılacak ise Çalışma Bakanlığına bildirim yapılması gerekmektedir. Aynı işverenin farklı şubesinde çalışacak olması durumunda tekrar başvuru istenebilmektedir. Çünkü Çalışma Bakanlığı o şube’nin de aranılan şartları (Değerlendirme Kriterlerini) taşıyıp taşımadığını incelemek isteyecektir.

2) Yabancının İşveren’i değişiyor ise, artık bu durumda eski işyerinden çalışma izni iptal ile yeni işverenden tekrar izin başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Ancak bu durumda dikkat edilmeli ve iptal neticesinde yabancının kaçak duruma düşmemesi için gerekli işlemler ikmal edilmelidir. Bu ve benzeri durumlar için profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. 

Saygılarımızla,
Av. Mustafa Çağatay UĞUR
   

1 comment

  • merhaba arkadasimin ikamet izni bitti ama calisma izninin bitmesine 2 ay var ve isteri deyistirmek istiyor ne yaplaliyiz bu durumda

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir