Bilinmeyen Tehlike Diş Macunları

Bilinmeyen Tehlike Diş Macunları

Hergün kullandığımız Diş Macunlarının KANSER‘den ZEKA GERİLİĞİ‘ne kadar pek çok zararlarının olduğu iddia edilmektedir. İddia diyoruz çünkü henüz bu yönde resmi bir belge yok. Ancak iddiaların vahametine binaen bu iddalara değinmekte en azından bilgi edinmek adına fayda olabilir. ÖZELLİKLE DE KÜÇÜK YAŞTAKİ ÇOÇUKLAR AÇISINDAN TEHLİKELİ OLDUĞU SÖYLENEN diş macunları hakkındaki iddialar dikkat çekici ve hatta ürkütücü. Aşağıdaki yazımız sadece bilgi amaçlı derlenmiş olup (kaynakları zikredilmiştir) takdir siz okuyucularımıza aittir. Konuya ilişkin bilgisi olan arkadaşlar aşağıdaki yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirler. 

Diş Macunundaki Tehlikeli Maddeler:

Sodyum Florur: Diş Çürüklerinin önlenmesi için eklendiği söylenen bu maddenin aynı zamanda fare zehirinde kullanıldığı ve 120 gr küçük bir çocuğu hastanelik edebileceği iddia edilmektedir. Çocuklarda ve gençlerde bu maddenin az miktarda yutulması tükürük salgılanmasına, baş dönmesine, kusmaya, üst karın ağrısına ve ishale sebep olabilirmiş.

Florür: Çin, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Danimarka, Norveç, İsveç, Hollanda, Macaristan ve Japonya gibi bazı ülkelerde suya florür katılması yasak. Türkiye’de suya florür katılmıyor ama pek çok ilimizin şebeke suyunda doğal olarak florür bulunuyormuş. Üstelik şebeke suyu tek florür kaynağı değil. Hazır meyve suyu ve gazlı içeceklerden tutun, bebek mamalarına kadar pek çok üründe florür bulunabiliyor yani kullanılabiliyormuş.

Florür ile ilgili En Önemli İddialardan Birisi de: Düşük IQ  Çin, İran, Hindistan ve Meksika’da yapıldığı söylenen 24 ayrı çalışmada, vücuttaki florür miktarıyla IQ arasında ters bağıntı olduğu ortaya konmuş. İçme suyundaki 1 mg/lt. florür artışının, 0,59 IQ puanı kaybına yol açtığı iddia edilmiştir. 

Sodyum Loril Sülfat (SLS) : Köpürücü etkisi olduğu için diş macunlarına katılır ve macuna işe yarıyor görünümü verir. Halbuki araştırmacılardan bazılar, tam tersine, deri için oldukça yıpratıcı ve zararlı etkileri olduğunu söylemektedir.

Triklosan: İnsanlarda kansere sebep olduğu düşünülen klorofenol kimyasal grubuna dahildir.

ÖNEMLİ UYARI: 6 yaşından küçük çocuklarda Florürlü Diş Macunlarının kullanılmaması konusunda uyarılar yapılmaktadır.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, çocuk sağlığı için önemli uyarılarda bulundu. Bu konu ile ilgili YouTube video adresi ise şu şekilde: https://www.youtube.com/watch?v=Rfkwdwtz3Es

NEREDEN DOĞAL DİŞ MACUNU BULABİLİRİZ? Yaptımız araştırmalar neticesinde doğal olduğu iddia edilen diş macunu satan web-sitelerine rastladık ancak Reklam olmasın diye burada sizlerle paylaşmıyoruz. Bu yazıyla sadece vahim iddiaları paylaşmak ve farkındalık yaratmak istedik. Herkese sağlıklı, mutlu günler dileriz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir