Turkuaz Kart Geliyor

Turkuaz Kart Geliyor

Ülkemizdeki yabancılar hakkında son zamanlarda yapılan düzenlemelerden birisi de Turkuaz Kart’tır. 6735 sayılı Uluslarası İşgücü Kanunu kapsamında ihdas edilen bu yeni sistem ile, yabancılar hakkında puan sistemi getirilmekte ve mesleki yeterlilikleri, birikimleri ve eğitimlerine göre puanlayarak Turkuaz Kart verilip verilmeyeceğine karar verilecektir. 
 
Bu kartı almaya hak kazanan yabancıların ülkemizde çalışması daha kolay hale gelmekte ayrıca evraklara ilişkin bürokrasi işlemlerini de azaltmak amaçlanmaktadır. Bu kartın sağladığı imkanlardan yabancının ailesi de faydalanacaktır. Turkuaz kartın ilk planda 3 yıllık olarak verilmesi akabinde süresiz hale gelebileceği söylenmektedir. Söylenmektedir diye bilgi veriyoruz çünkü Turkuaz Kart şartları ve süresi için Yönetmelik henüz çıkmadı. Başvuru koşulları, puanlama sistemi ve kartın süresine ilişkin detaylı bilgilerin İşgücü Yönetmeliğinden yeralması beklenmektedir. 
 
Turkuaz Karta Başvuru hakkına Yabancı Öğrenciler ve Yabancı Yatırımcılar da sahip olması beklenmektedir. Yabancı uyruklu öğrencilerin “ön-lisans ve lisans” aşamasında ve örgün eğitim görenler part time olmak üzere ve üniversitenin 2. sınıfından sonra olmak üzere bu karta başvurma haklarının olacağı söylenmektedir.
 
Yabancı Yatırımcılar: Belli bir rakamın üzerinde ülkemizde yatırım yapan, katkılar sağlayan yabancılarında ülkemizde iş yapması ve ikametini kolaylaştırmak için bu sistemin içine dahil edileceği de beklentiler arasında yeralmaktadır. 
 
Turkuaz Kart ile ilgili nihai bilgiler ve karta başvuru şartları ancak İşgücü Yönetmeliği’nin yayımlanması ile netleşecektir. Yönetmeliğin yayımlanması halinde buradan sizlere ilan edeceğiz ve detayları sizlerle paylaşacağız. 
 
Ayrıca Turkuaz Kart kapsamı dışında kalan, ülkemizde “geçici koruma kapsamında” bulunan mültecilerin çalışma izinleri ve ikametleri hakkındaki mülteci çalıştırma ⬅ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ülkemizdeki mültecilerin hangi işlerde çalıştıralabilceği ve nereye başvurulması konularında bilgiler yeralmaktadır.
 
Saygılarımızla,
Av. Mustafa Çağatay UĞUR
  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir