Cambridge Beşlisi

Cambridge Beşlisi

20. Yüzyılın en meşhur casusluk şebekesi olarak anılan ve filmlere, romanlara konu olan gerçek bir öykü. Ruslar tarafından devşirilmiş beş tane İngiliz’in ajanlık faaliyetlerinin anlatıldığı kitap Ferit Temur tarafından kaleme alınmış. 

Öncelikle bu kitabın bir kurgu roman olmadığını söyleyerek başlamak isterim. Yazar TÜRKSAM “Rusya Ukrayna Masası“nda staj yapmış, 2010 yılı itibariyle T.C Dışişleri Bakanlığında göreve başlamış, 2012 yılında T.C Moskova Büyükelçiliğinde üçüncü katip olarak atanmıştır. İyi düzeyde Rusça ve İngilizce bildiği belirtilen kitapta yazarın dipnotları dikkat çekici. Diğer bir deyişle kitabın akademik alt yapısı sağlam ve tatmin edici. 

Eseri sakın okuması zor akademik bir kitap olarak düşünmeyin, tam tersine, heyacanlı bir film izliyormuşcasına akıcı bir şekilde okunan güzel bir eser olmuş. Ben kitabı metro’da yolculuk ederken sabah ve akşam olmak üzere okuyarak bitirdim.

Kitapda Cambridge’de eğitim almış ve fakat o tarihlerde dünyada devam eden kargaşalar ve mutsuzluk sebebiyle ideal olarak Rusya’yı kurtuluş olarak görmüş veya bu yönde devşirilmiş İngilizleri anlatıyor. İşin ilginç tarafı bu kişilerin çok önemli mevkilere gelebilmiş olmaları. Yıllarca Rus ajanı olarak Britanyada hizmet eden bu kişilerin, hayatları, ilişkileri, dönemin ekonomik ve siyasal yapısı da dikkate alınarak okuyucular ile paylaşılmış. 

Ajanların nasıl ve ne zaman yakalandığını burada yazmıyorum 🙂 kitabı okumanızı ve kütüphanenizde bulunmasını tavsiye ediyorum. Hitapevi Yayınları‘ndan Şubat 2014 tarihinde çıkmış. 

Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir