İstanbul 1914 – 1923

İstanbul 1914 – 1923

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye üzerine çok sayıda araştırma yapmış ve yayımlamış bir yazar olan Yunan asıllı Stefanos Yerasimos‘in en tanınmış eserlerinden birisi de 3 ciltlik Azgelişmişlik Sürecinde Türkiye (Gözlem Yayınları 1974 – 77)’dir. Yazar 1994 yılına kadar Paris VIII Üniversitesi’nde profesör olarak görev yaptmıştır. Ekim 1994’te İstanbul’daki Fransız-Anadolu Araştırmalar Enstitüsünde başkan olarak görev yapmış ve 2005 yılında hayatını kaybetmiştir. 

Yazarın “Kaybolup Giden Bir Dünyanın Başkenti ya da Yaşlı İmparatorlukların Can Çekişmesi” alt başlığı ile kaleme aldığı ve İstanbul’umuzun 1914 ile 1923 yılları arasındaki sosyolojik, ekonomik ve kültürel hayatının (bence) tarafsızca ele alındığı bir kitap. O yıllardaki İstanbul’u merak edenler için kesinlikle tavsiye ederim. 

Kitapta İstanbul’un o tarihte yaşadığı ekonomik sıkıntıdan tutun da İstanbul’a sığınan Beyaz Rusların gece hayatına, Türklerin ve Kürtlerin o tarihteki yaşam koşullarına, Galata bankerlerine ve zengin azınlığın yaşam tarzına kadar pek çok konuda bilgiler yeralıyor. Kitap ayrıca o tarihlerde yaşanan hayata ilişkin resimler ve karikatürler ile de desteklenmiş. Kullanılan dil akıcı (tercümana da güzel Türkçe için teşekkürler) ve okuması zevkli bir kitap. 

İletişim Yayınları’ndan 3. Baskısı 2005 tarihinde çıkan kitabın tercümesi Cüneyt Akalın tarafından yapılmış. Bulmak için biraz zorlanabileceğiniz bir kitap olmakla birlikte ilgililerinin kütüphanesinde muhakkak bulunması gerektiğini düşünüyorum. 

Herkese Kitaplı, Mutlu ve Sevgi Dolu Günler Dilerim, 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir