Linux Öğrenmek İsteyenler

Linux Öğrenmek İsteyenler

Herkese merhaba, Linux’un methini çok duydunuz ve öğrenmesi zor mu kolay mı merak ediyorsunuz. Bu konuyla ilgili Linux Kitaplarına baktınız ve çeşit çeşit kitap gördünüz acaba bunlardan hangisi yeni başlayanlar için en iyisidir? 

Linux’e yeni başlayan tüm arkadaşlara (2013 yılından beri Linux’le ilgilenen birisi olarak) gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim en iyi Türkçe kaynak “Linux Sistem ve Ağ Yönetimi” adlı kitap Alper Özbilen tarafından kaleme alınmış. Yaklaşık 190 sayfa olan kitap hakkında kısa kısa şunları söyleyebilirim.

Kitap İşletim sistemi nedir ve Linux tarihçesi hakkında kısa bilgi ile başlıyor ki bilenler bu kısmı atlayarak direk Linux İşletim Sistemi ile ilgili olan bölümlere geçebilirler. Sonraki bölümlerden bazıları: Linux Dosya ve Dizin İşlemleri (bence en önemli bölümdür yeni başlayacak arkadaşlar için), Linux Kullanıcı İşlemleri, Paket Yönetim Sistemleri (Debian based dağıtımlar ile RedHat bazlı dağıtımlar için kısa bir açıklama), Linux’te süreçler (process) ve Sistem İzleme.

Kitabın dili akıcı yani sıkılmadan okuyabilirsiniz. Verilen bilgiler güncel ve her komut için ayrıca ekranda (yani terminal’de) çıkacak olan sonuçlarda kitapta resimleriyle yer verilmiş. Her konuyla ilgili örnekler bence yeni başlayanlar için yeterli düzeyde. Kitapla ilgili olarak sevdiğim bir diğer konu ise daha çok Debian (yani Ubuntu, Linux Mint vb) dağıtımlarda kullanılan komutlar ve örnekleri daha ön planda tutuyor olması. Nedense RedHat ve türevlerini ben hiç sevemedim 🙂

Kitap hacim olarak küçük sayılabilecek bir kitap olmakla birlikte yeni başlayanlar için kesinlikle edinilmesi gerekli bir kitap olduğunu belirtmek isterim. Zamanında pek çok Linux kitabı almış birisi olarak söylemek isterim ki maalesef hepsi bu kitap kadar iyi değil. (kötüleme olmaması açısından burada onları zikretmiyorum, zaten kategorimizin adı sadece “Tavsiye Kitaplar” 🙂 Bu kitap ile başladıktan sonra internetten özellikle de youtube’daki eğitim videoları yardımıyla kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hele de ingilizceniz de varsa Linux’u çok çabuk öğreneceksinizdir çünkü internetteki Linux ile ilgili güzel kaynakların neredeyse %90’ı İngilizce. Bu kaynaklardan benim en çok yararlandığım Paul Cobbaut tarafından kaleme alınmış olan Linux Fundamentals. 2013 tarihini taşıyan bu eserin PDF versiyonu ücretsiz olduğu için burada  → Linux Fundamentals 🔗 sizlerle paylaşıyorum.

Ayrıca, daha ileri derece eğitimler olan System Administration (Linux Sistem Yönetimi), Linux Security (Linux Güvenliği) ve Linux Server’la ilgili diğer pdf kitaplarını → linux-training.be 🔗 adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Linux Hakkındaki Diğer Yazılarımız:

Linux Güvenlik Ayarları
https://www.guzelbilgi.net/2015/01/linux-guvenlik-ayarlar/

Linux Mint Cinnamon 17 incelemesi
https://www.guzelbilgi.net/2014/07/linux-mint-cinnamon-17-incelemesi/

 

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir