Rusya’nın Sırları – Cenk Başlamış

Rusya’nın Sırları – Cenk Başlamış

Gazetecilik mesleğine genç yaşlarda başlamış olan ve başta Mehmet Ali Birand olmak üzere pek çok değerli gazeteci ile çalışma şansı bulmuş Cenk Başlamış, 26 Ocak 1989 yılında gezeteci olarak gittiği ve hayatının 21 yılını geçtirdiği Rusya’da başta Garbaçov, Putin, Aliyev, Saakavili olmak üzere pek çok devlet adamı ile özel röportaj yapmış olan bir tecrübeli bir yazar.

Yakın Kitabevi‘nden 2016 yılında çıkan “Gorbaçov’dan Putin’e, Rusya’nın Sırları” adlı kitabı Rusya’da yaşadığı dönemlerde kaleme aldığı makalelerden oluşan bir derleme. Akıcı bir dille kaleme alınmış bu makalaler akademik bir uslup kullanılmamasına rağmen sosyolojik tespit içermesi açısından çok önemli olduğu kanaatindeyim.

Rus halkının sosyal psikoloji, kültürel farklılıkları, kafalarının işleyiş şekli (ki pek çok ülkeden farklı işlemektedir) kitapta oldukça güzel bir şekilde anlatılmış. Ayrıca ülkenin geçirdiği ekonomik zorluklar, kültürel deformasyonlar tarafsız bir bakış açısı ile anlatılmakta. Kitabın yayımlandığı tarihlerde Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizine de değinen yazar aynı zamanda Rusya’nın diğer ülkelerle olan (örn. ABD, Baltık Ülkeleri vb) ilişkilerine de değinmekte ve bence değerli bilgiler vermektedir.

Kitabı okurken öğreneceğiniz pek çok şey var ama bence en önemlileri;

  • Rusya bir asya ülkesi, sarışın olmaları onları avrupalı yapmıyor ayrıca kafa yapıları da bir avrupalıdan tamamen farklı çalışıyor,
  • Hem Türkler hem de Ruslar (halklar kastediliyor) birbirleri hakkında aslında çok da şey bilmiyor ve birbirlerini çok iyi tanımıyorlar. Her iki tarafta da ön yargılar ve daha önceden edinilmiş ve çoğunlukla yanlış olan bilgiler var.

Kitapta bahsedilmese eksik olacak konulardan birisi de elbette rus bayanları ile türk erkeklerinin sevgililik durumları. Bu ilişkilerinde aslında öyle zannedildiği gibi iyi gitmediğini, canım cicim günlerinden sonra nasıl ayrılıkların olabileceği yine objektif tespitlerle anlatılmış.

Rusya hakkında bilgi edinmek isteyenlerin muhakkak alıp okumasında fayda olduğunu düşündüğüm bir kitap. Rusya ile ilgili tarih kitapları veya akademik kitaplardan geri kalmayacak derecede bilgi ve tespit barındıran ancak bunu gündelik bir lisan ile okuyucularına aktaran çok güzel bir eser.

Herkese kitaplı günler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir