Sociology for Dummies

Sociology for Dummies

Sosyoloji öğrenmeye merak saldınız veya sosyoloji bölümü öğrencisisiniz ve Türkçe kaynaklarda istediğiniz nitelikli eserlerin az olduğunu fark ettiniz, ayrıca uluslarası alanda akademik dil olarak kabul görmüş ingilizce’yi daha iyi öğrenmek ve sosyoloji terimlerine hakim olmak istiyorsunuz, işte tam size göre bir kitap “Sociology for Dummies“.

PhD sahibi Jay Gabler, tarafından yazılmış olan eser, Sosyolojiye Giriş kitabı olarak da düşünebilirsiniz. Amazon.com sitesinden sipariş ederek aldığım ve severek okuduğum bu kitabı sizlere de tavsiye etmek isterim. Biraz öncede söylediğim gibi kitap bir hardcore sosyoloji kitabı değil. Sosyoloji’ye merak duyanların veya giriş kitabı şeklinde bir kaynak arayanlar için yazılmış ve içinde kimi zaman tekrarların da olduğu (sanırım daha iyi öğretebilmek adına) bir eser.

Kitap altı (6) ana başlık altında hazırlanmış. “Seeing Society as Sociologist“, “Equality and Inequality in Our Diverse World” bu başlıklardan sadece ikisi. Ayrıca herbir başlık kendi içerisinde  alt başlıklar şeklinde organize edilmiş. Kitap 340 sayfa ve yazı karakterleri öyle karınca gibi değil, oldukça rahat okunabilecek fontlara sahip, ayrıca ingilizcesi ağdalı, ağır bir ingilizce değil.

Bu kitabı okurken hem Sosyoloji hakkındaki açlığınızı biraz olsun bastırabilir hem de Sosyoloji bilimde kullanılan terimlerin ingilizcesini öğrenebilirsiniz. (Örn. “Mechanical Solidarity” Mekanik Dayanışma || “Organic SolidarityOrganik Dayanışma). Karar vermenize yardımcı olması açısından üç sayfayı tarayarak ekte pdf şeklinde ekliyorum. Sociology ⬅️ buradan indirebilirsiniz.

Ayrıca kitabın neden bu denli başarılı olduğunu kitabın yazarını incelediğinizde daha iyi anlıyorsunuz. Yazar Jay Gabler, lisans eğitimi Boston Üniversitesi ve Doktora derecesini ise Harvard Üniversitesinden almış. Kitabın amazon.com 🔗 sitesindeki linkini de ilgilenenler için ekledim.

Mutlu Günler Dileklerimizle.. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir