Turizm Sektöründe Yabancı Çalıştırma

Turizm Sektöründe Yabancı Çalıştırma

Ülkemizin önemli gelir kaynaklarından birisi olan Turizm sektörü coğrafyamızda (çevre ülkelerdeki) karışıklar ve şavaşlardan etkilenmiş ve bunun neticesinde sektörde ciddi anlamda zorluklarla karşılaşılmıştır. Bu durumu hafifletmek ve 2017 yazının daha verimli olması açısından Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan bir takım düzenlemeler ile Turizm Sektörüne Yabancı İstihdama kolaylıklar getirilmiştir.

Türkiye’nin Yabancı İstihdamı Konusundaki Prensibi: “asıl olan vatandaşın istihdamı, istisna olan yabancının istihdamı”dır. Bu gerek prensip sebebiyle yabancı istihdam etmek isteyen işveren;

  • Her bir yabancı için en az 5 T.C vatandaşını sigortalı olarak istihdam etmesi,
  • Her bir yabancı için asgari ücretin 1,5 katı ile 5 katı arasında değişen brüt ücret üzerinden sigortasının yapılarak primlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki şartlar 2017 yılının sonuna kadar geçerli olmak üzere Turizm sektöründe hafifletilmiştir. Yeni düzenleme ile yukarıdaki şartlar (özellikleri tutan işletmeler açısından) uygulanmayacaktır. Gelelim detaylı bilgilere;

Yabancı Masör, SPA Terapisti Çalıştırma Şartları:

İşletmesinde yabancı çalıştırmak isteyen Turizm işletmelerinin aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar;

  • Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli ve en az 3 yıldızlı “Turizm İşletmesi” olanlar, “Belgeli Tatil Köyleri” ve Termal Otellerden “faaliyet izni” almış olanlar,
  • Hamam, Sauna, SPA vb kompleksi bulunan belgeli turizm işletmeleriyle anlaşmalı (sözleşmesi olan) tesisler,
  • En az 20 Türk vatandaşını çalıştıran ve resmi makamlardan izinli Spor Merkezleri,

Çalışma Bakanlığı’nın Teşvikleri

  • 31/12/2017 tarihine kadar geçerli olmak üzere ÇSGB tarafından sağlanan kolaylıkların başında; bu şartlara haiz işletmelerin yabancıları asgari ücretle çalıştırabilmeleri gelmektedir ki bu sigorta prim yükünün azalması anlamına gelmektedir.
  • Ayrıca yukarıda zikrettiğimiz özelliklere sahip olan işletmelerin en az 10 Türk vatandaşını istihdam ediyor olması halinde her bir yabancı için 5 T.C çalıştırma şartı (kotası) aranmayacaktır.
  • Bu Turizm işletmelerin bünyesindeki (nispeten küçük ölçekli diyebileceğimiz) esnaflar örn. Kuaför, Halı tüccarı, Kuyumcu‘lar da yabancı istihdam edebilmek için 5 TC vatandaşı çalıştırmak zorunda olmayacaklardır.

Mevcut düzenlemenin sektöre ve ülkemize olumlu katkılarının olması dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir