Xbox One mı daha iyi PlayStation 4 mü?

Xbox One mı daha iyi PlayStation 4 mü?

Playstation 4 mü Xbox One mi?
Oyun konsolu almayı düşünenlerin ilk sordukları soru hangi konsolu almalarının daha iyi olacağıdır. Bu durumda aslında 2 tane konsol söz konusu bunların detaylara geçmeden önce Konsol’un PC’ye göre avantaj ve dezavantajlarında bahsedelim.

Konsolların (PS, Xbox) Artı Yönleri yada Üstünlükleri
+ Güç düğmesine bas ve oynamaya başla,
+ Exclusive yani sadece konsola çıkan ve PC’de bulamayacağınız oyunlar, 
+ PC Kasası, Monitörü, Kabloluların olmaması ve Konsolların boyutlarının yer kaplamaması,
+ Tüm oyunları acaba sistem özellikleri yeterli mi, çözünürlük ayarları yeterli mi? saniyede kaç kare ile oynarım (fps) gibi sorular aklınızda olmadan oyun oynuyorsunuz çünkü oyunlar çıkacakları konsolun özelliklerine göre optimize edilmiş oluyor,
+ PC toplamaktan daha ucuz. 

PC’nin Artı Yönleri yada Üstünlükleri 
+ PC’de oyunlar çok daha ucuz (örn. Steam’de 40 TL olan bir oyun konsolda 150 TL olabiliyor)
+ Oyun oynamak dışında da işler yapabilirsiniz örn. office uygulamaları ile ödev yapabilir tez yazabilir, maillerinize cevap verebilirsiniz.

Yukarıdaki açıklamaları göz önüne aldığımızda Konsollar sadece oyun açısından düşünüldüğünde daha mantıklı gibi görünmektedir. Gelelim asıl konumuz olan PS4 mü Xbox One mı? sorusunun cevabına.

Playstation 4 mü Xbox One mı?
PS4 tüm dünyada milyonlarca satmış oldukça populer olan ve arkasında Sony gibi bir dev olan konsoldur. Xbox ise Microsoft firmasının bir ürünü olup, en büyük avantaji microsoft hesabınız ile aynı oyunu hem xbox’dan hem de windows bilgisayarınızdan oynayabilmeniz.

PS4’ün Artıları veya Üstünlükleri
1) Xbox’a göre arayüzü çok daha iyi. Tüm menüler düzenli ve anlaşılır. PSN hesabınız (siz istemedikçe) başka hesaplar ile bağlantılandırılmıyor Oysaki Xbox için Microsoft hesabınızın olması bir zorunluluk. Ayrıca Xbox’ın arayüzü (user interface) bence PS4 kadar iyi değil, daha doğrusu “biraz karışık” ve gereğinden fazla herşey ile doldurulmuş bir durumda ve tabikisi bir microsoft klasiği olarak “eğer privacy” ayarlarını yapmazsanız “kullanımınıza ilişkin pek çok datayı” merkez server ile paylaşıyor. 

2) Xbox oyunları göreceli olarak PS oyunlarından daha pahalı. Ayrıca İNDİRİM uygulamaları Playstation Store’da daha fazla. Yani PSN de her ay ve her hafta ç.ba günü kesin indirimli oyunlar var ve bu oyunlar sizin beklediğiniz, istediğiniz oyunlardan olması kuvvetle muhtemel.

3) Playstation Plus üyeliği ile Xbox Gold üyeliği hemen hemen aynı diyebiliriz. Her ikisine de (aylık veya yıllık üye) olarak online (multiplayer) oynama imkanına sahip oluyorsunuz. Ayrıca Extra indirim hakkına sahip oluyorsunuz Örn. 100 TL lik oyun 69 TL ye düştüğünde “PS Plus” veya “Xbox Gold” üyeleri aynı oyunu 60.-TL ye alabiliyor. Bir diğer özellik ise Plus üyelerinin her ay 2 oyunu bedava olarak kütüphanelerine ekleyerek üye oldukları süre zarfınca o oyunları bedava oynama hakları. 

4) Tüm bu özelliklerin dışında geldik asıl önemli olan ve PS4’ün daha üstün olduğu konuya;

  • Türkiye ve Türkçe desteği kesinlikle microsoftan daha iyi ve daha fazla dikkatli. 
  • Exclusive oyunları PS4’ün efsanelerle dolu: Örn. God of War, Last of Us, Until Dawn bunlardan sadece bir kaçı. Bu oyunları PC’de oynama imkanınız yok. PS4’e özel oyunlardır. 

5) Microsoft geçtiğimiz ay tüm dünyada beğenilen güzel bir atakla PS4 üstünlüğünü zayıflattı diyebilriiz. Bu da Bedeva Kütüphane uygulaması ile oldu. Game Pass üyeliği diye bir sistem getirdi. Türkiye fiyatı 20 TL – 30 TL aralığında (aylık) bu fiyatla kütüphaneye her ay 10 oyun eklenerek (başlangıcı 100 oyun ile yaptılar) ciddi bir atılım gösterdi. Böylece oyunlar için çok bütçesi olmayan kişiler ayda 30 TL gibi bir rakamla 100’ün üzerinde bir oyun kütüphanesine erişerek beğendikleri oyunu indirip oynayabilecekler. Bu gerçekten harika bir karar olmuş Microsoft açısından.

Güncelleme Mart 2018: Arkadaşlar bildiğiniz üzere dünyanın en güçlü Xbox One X ülkemiz de dahil olmak üzere satışa çıkmış üzere. Bir çok oyunu bu konsolda da denemiş bulunmaktayım. Özellikle 4K desteğinin PS4 Pro‘dan daha iyi olduğunu söylemeliyim. (Ancak her iki konsolda da Native 4K denilen gerçek 4K değil, ölçeklendirme teknolojisi ile sunulan bir 4K var. Tabi bir de 60 fps sorunu var ki, maalesef oyunların yüzde 90’nında 60 fps olayını konsollarda bulamıyoruz.)  Xbox One X’in bu gücü PC’deki GTX 1070’e yakın bir performans sunuyor. Örneğin: Xbox One X için revize edilmiş bir oyun olan Witcher 3 gerçekten HARİKA OLMUŞ. Görselleri o kadar iyi ki; sanki yeni bir oyun oynuyormuşsunuz hissi sizde oluşuyor.  

Güncelleme Şubat 2020: Şuan “Game Pass” sisteminde 200’den fazla oyun var ve bu oyunların çoğu güncel ve kaliteli oyunlar, diğer bir deyişle microsoft öyle ucuz veya eski oyunlardan bir kütüphane sunmuyor. Aylık 40.-TL gibi bir fiyatla bu oyunları xbox’ınıza indirip oynayabiliyorsunuz.

Önemli Hatırlatma: Arkadaşlar 2020 yaz sonuna doğru YENİ NESİL PLAYSTATION 5 ve XBOX SERIES X satışa sunulacak. Şuanki konsollardan çok daha güçlü ekran kartına sahip olacağı, katı harddisk yerine daha hızlı olan SSD disklerle destekleneceği kesin gibi. Gerçek 4K deneyimi için hep birlikte yeni nesil konsolları bekliyoruz. 

Herkese mutlu günler dileriz.
gAmEr BeRk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir