En İyi RPG Oyunları

En İyi RPG Oyunları

Merhaba, bu yazımızda “Rol Yapma Oyunları” olarak bilinen RPG (Role Playing Games)’den benim oynadığım ve çok beğendiğim 2 oyun hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Bu oyunlar;

– XCOM 2 Digital Delux Edition
– Divinity Original Sin Enhanced Edition

Bu oyunların tamamı PS4 Pro konsolda oynadım ve XCOM’a 70 saat, Divinity’e 150 saat zaman gömmüş bir player olarak söyleyebilirim ki her iki oyun da gerçekten çok iyi. Gelelim oyunlar hakkındaki bilgilere;

XCOM 2 Digital Delux Edition

Dünya uzaylı yaratıklar tarafından ele geçirilmiş durumdadır, siz de insanların oluşturduğu direnişin liderini oynuyorsunuz. XCOM 2 gerçekten güzel bir oyun. Sadece RPG öğelerini değil aynı zamanda (hatta daha fazla bir miktarda) strateji öğelerini de içinde barındırıyor. Sınırlı zaman ve sınırlı kaynaklarla hangi işlere öncelik vermeniz gerektiğine karar veriyorsunuz. Örn. teknoloji geliştirmeye veya uzaylıların kriptolu mesajlarını çözmeye. Bu tercihler aynı zamanda askerler için eğitime zaman ve para mı harcayacaksınız yoksa local güçlerle irtibata geçmek için mi bu zamanı harcayacaksınız şeklinde sizleri tercih yapmaya zorluyor. Oyun Sıra Tabanlı yani Turn Based bir oyun. Önce siz bir hamle yapıyorsunuz sonra rakibiniz bir hamle yapıyor.


Oyunun Grafikleri, Müziği ve Seslendirmeler gerçekten çok güzel. (Bu arada maalesef Türkçe seslendirme veya alt yazı yok). Oyunda komutan olarak yönettiğiniz 4 askerle savaş alanına iniyorsunuz. Bunlar Ranger denen yakın şavaş ustası, Sniper denilen keskin nişancı, bomba atarlı tipler veya Hacker gibi karakterlerden oluşuyor. Oyundaki bu karakterleri saç renginden kıyafetlerine kadar herşeyi kostumize edebiliyorsunuz. Ancak Silahların geliştirilebilmesi için o askerin sahaya inip görevi başarı ile sonulandırması lazım. Görev sırasında ölen asklerinizi tamamen kaybediyorsunuz!!! Buna dikkat, o kadar emek verip geliştirdiğiniz askeriniz kaybetmek hiç de hoş değil.

Oyun oldukça challenging yani “zorlayan” bir oyun. En kolay seviyesinde oynasınız bile ölümler bazen kaçınılmaz. Ayrıca belirteyim görev sırasında ölmeyen fakat yaralanan askerleriniz de bir sonraki göreve çıkamıyorlar yani yaralanmanın ağırlığına göre belirlenen bir tedavi süresince (örn. 5 gün, 10 gün) o süre zarfında takımınıza katılamayacak ve yeni görevlere onlar olmadan acemi askerlerle çıkmak zorunda kalacaksınız. Tabi buradaki günler normal gün değil, oyun içindeki günleri ifade ediyor. Ayrıca herbir askerinize bir millet tanımlayabiliyorsunuz. Örneğin bombacıyı Kanadalı, Sniper’ı Rus, Ranger’ınızı da Türk veya başka bir milleten yapabilirsiniz. Her askerinizin arkadasında o ülkenin bayrağının konulması çok güzel olmuş.

Normalde uzaylı filan konuları sevmeyen beni bile oldukça saran bir oyun olduğunu söylemeliyim. Gerçekten strateji ağırlıklı RPG oyunlarının kralı olmuş diyebilirim. Oyunu indirimde olduğu zamanda 59 TL fiyatla PlayStation Store’dan indirimli satın alarak oynadım. Normal fiyatı 200.-TL civarlarında. Tavsiyem alacaksanız indirimi bekleyerek almanız. Sonuçta benim için hiçbir oyun (en son çıkan God of War bile)  200.-TL vermeye değmez.

ELEŞTİRİ: (1) Oyun maalesef tam optimizasyonu yapılmadığı için yüklemeleri uzun sürüyor. Yani oyunu açarken veya takım öldükten sonra tekrar yükleme yaparken baya bir bekliyorsunuz ki bu bazen sinir bozucu olabiliyor. (2) Oyunun arayüzü biraz karışık ve ilk oynayışta tüm unsurları, seçenekleri ve bunların neticelerini bir anda çözmeniz mümkün değil, deneme yanılma ile ilk 10 saatten sonra oyundaki stratejiyi anlıyor ve sınırlı kaynakları nerede kullanmanız gerektiğini fark ediyorsunuz. Bunu fark ettikten sonra yeniden başlayarak keyifli bir oyun oynamak en iyisi.

Divinity Original Sin Enhanced Edition

Yıllardır severek oynadığım oyunların başında | Witcher 3 | God of War | Last of Us | Middle Earth Shadow of War |  gibi Tiple A denilen “AAA Kalite Oyunlar” olmuştur ve açıkcası çok da “Rol Yapma Oyunlarını” sevmemiş, sıkıcı bulmuşumdur. Bu bakış açımı değiştiren ve tüm dünyada da beğeni kazanmış bir Rol Yapma Oyunu “Divinity Original Sin” serisidir. Seri diyorum çünkü PC’ye oyunun ikincisi de (Divinity 2) geldi ve PC’de oynama imkanı buldum. Serinin ikinci oyunu PS ve XBox platformlarına Ağustos 2018 tarihinde gelmesi bekleniyor. İkinci oyun için yorumlarımı ayrıca sizlerle paylaşacağım ancak bu yazımda ilk oyundan yani Original Sin‘den bahsetmek istiyorum.

Öncelikle oyunun kamera açıları harika ayarlanmış ve oyuncu bu kamera açılarını istediği gibi değiştirebiliyor. Zoom in ve zoom out özellikleri, seslendirmeler, grafikler, oyunun hikayesi herşeyiyle 5 yıldızlık bir oyun olmuş. Divinity Original Sin tam bir Rol Yapma Oyunu oyunu. Koyu RPG fan’larından da tam puan almayı başarmış ve aynı zamanda bu türü çok sevmeyen oyunculara da bu türü sevdirmeyi başarmış bir oyun.

Oyunun Hikayesi’nde siz bir Source Hunter‘sınız yani büyücülük, kötülük yapanları yakalamak üzere gönderilen iki kahramanla oyuna başlıyorsunuz. Tabi oyuna başlamadan önce bu iki kişinin Knight (Savaşcı) mı, Mage (Büyücü) mü, yoksa Okçu mu veya diğer özellikli başka bireyler mi olacağını siz seçiyorsunuz. Seçtiğiniz Class (Sınıfa) göre o karakterin yenekleri de farklı oluyor elbette. Okçu seçerseniz uzaktan ok atan ama yakın temasta ağır hasar alan birisi olabilirsiniz veya Mage’i seçerek hava veya su büyüleri ile rakiplerinize saldırabiliyorsunuz. Oyunda her kadame atladığınızda size yetenek puanları veriliyor ve bu yetenek puanları ile kahramanınızın özelliklerini, güçlerini geliştirebiliyorsunuz. Ayrıca oyunda ilerledikçe bir takım yeni kahramanlarla tanışıp, onları da takımınıza katma (toplamda 4 kişiyi geçmemek şartıyla) imkanınız da bulunuyor.

Oyun içerisinde bulabilebileceğiniz karakterlerden en iyileri MADORA ve JAHAN’dır. Madora tam bir Savaşçı, yani yakın dövüşte kılıcıyla ağır hasar veren bir bayan karakter. Oyunda Kings Inn diye muhakkak gideceğiniz bir yerde tanışıyor ve konuşarak takımınıza katabiliyorsunuz. Jahan ise hava ve su buyuleri yapabilen bir erkek karakter. Valinin evinin ikinci katındaki Kütüphane‘de bularak takımınıza katabilirsiniz. Size tavsiyem bu ikisini takımınıza katarak 4’e tamamlamanız. ilk 2 karakter olarak ben her zaman erkek okçu ve kadın Witcher veya kadın Rouge tercih ediyorum.

Tavsiyeler : Oyunun size verdiği “Talent” yani Yetenek puanları sınırlı olduğu için bir karakterde tüm yetenekleri geliştirmeniz mümkün değil bunun yerine herbir karaktere farklı Yetenek yatırımları yapmanızda fayda var. Örn. bir karaktere Çilingir (kilitli kapı ve sandıkları açma) yeteneğini eklerken diğer bir karaktere (perception yani tuzakları ve düşmanları önceden görebilme) yeteneği vermenizde fayda var. Ayrıca Blacksmith ve Crafting yeteneklerini sadece bir kişide toplayabilirsiniz. Ben Jahan’ı aynı zamanda Crafting ve Blacksmith’cı yapıyorum. Ana kadın karakteri ise Loremaster ve Perception, Okçu karakterimi Locksmith yani çilingir kabiliyet puanları kullanıyorum. Kısaca söylemek gerekirse bir karaktere tüm yetenekleri yükleme imkanınız yok (her karaktere sınırlı sayıda yetenek puanı verildiği için) ve tüm yeteneklere yer yer ihtiyacınız olacak, hatta o bölümü geçebilmeniz için zorunlu olacak.

Güncelleme – Divinity Original Sin 2: Oyunun uzun zamandır beklenen ikincisi de çıktı arkadaşlar, ikincisini de oynayarak sonuna kadar gelmiş olmakla birlikte oyunu bitirmeden kapattım. Yani 2. si oyunun birincisi kadar iyi değil. Şu sebeplerle: 

  • Oyunun konusu biraz değiştirilmiş ve oyunda yönettiğimiz karakterler source hunter değil source’lar olmuş yani birincisinde avladıklarımızı ikincisinde oynar olmuşuz ki bence iyi değil. Oyunu içselleştiremiyorsunuz.
  • İkincisi oyunda zaten çokça olan diyalog sayısını daha da artırmışlar ki bu gerçekten RPG fan’larını dahi sıkabilecek seviyede
  • Oyun belli bir yerden sonra akmıyor, zoraki gidiyor.

Oyunun ikincisini kesinlikle tavsiye etmiyorum. Eğer oyunsuz kaldım, fiyatı da çok düşmüş bir bakayım derseniz alabilirsiniz, onun dışında kesinlikle tavsiye etmiyorum. Serinin birincisini 2 kere baştan sona zevkle oynamama rağmen ikincisi insanı bıktırıyor ve bir yerden sonra bırakıyorsunuz.

MultiPlayer Desteği : Bu oyunun en çok övülen yanlarından birisi de multiplayer desteğinin çok iyi sevide olması. Çoklu oyuncu desteğini 2 şekilde kullanabiliyorsunuz. (1.) Aynı TV’de ekranı ikiye bölerek bir kumanda ile siz 2 karakteri yönetirken, ekranın diğer yarısında arkadaşınız diğer iki karakteri oynayabiliyor. (2.) MultiPlayer desteğinin internet üzerinden verilmesi yani siz evinizden, arkadaşınız da kendi evinden bağlanarak oyunu birlikte oynama imkanınız var.


Oyunlarla ilgili yorumlarınızı veya başka bir oyunu tavsiye etmek isterseniz aşağıdaki yorumlardan düşüncelerini bizlerle paylaşabilirsiniz. Herkese sağlıklı, mutlu günler dilerim.

gAmEr BeRk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir