Faydalı Gıdalar Hakkında Kısa Bilgiler

Faydalı Gıdalar Hakkında Kısa Bilgiler

Merhaba, bu yazımızda Faydalı Gıdalar hakkında bilgiler paylaşacağım. Öncelikle belirtmek isterim ki buradaki bilgiler kendim için hazırladığım kısa notların derlenmesinden oluşmaktadır. Ayrıca bazı gıdaların fazla alınması halinde yararından ziyade zarar da verebilecek olması sebebiyle ilgili kısımlarda Uyarı şeklinde notlar düştüm. Son olarak buradaki notların sadece bilgi paylaşımı amacıyla hazırlandığını ve Eğer Sağlık Problemleriniz varsa Öncelikle Doktorlara müracaat etmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim

KEFİR: Kafkasların uzun yaşam sırrı deniliyor. Bağırsak Flora’sını düzenliyor ve Kalsiyum ihtiva ediyor. Vücut Direncini artırıyor. Bağırsak Florası (yani “mikrobiyota”) sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Hipokrat’a ithafen söylenen söz şu şekildedir; “Kötü Sindirim Hastalıkların Anasıdır.” Diğer önemli bir nokta ise vücudumuzdaki tüm bakterilerin yüzde 70’i bağırsaklarımızda bulunmaktadır. Bağırsak Florası bağırsaklarımızda bulunan canlı organizmaların tamamına verilen isimdir.

SARIMSAK: Dünyada en çok kullanılan Şifa’lı bitkilerden birisidir. Yani sadece yemeklere tat katan bir baharat olmaktan ötedir. B vitamini açısından zengin olan Sarımsak kandaki homosistein seviyesini düşürmeye yardımcı olur ki homosistein damar içerisinde koyulaşma ve pıhtı oluşumu gibi pek çok sorunun kaynağıdır. 

  • Güçlü bir antibiyotik olup, 2. dünya savaşı zamanında ilaç bulunamadığı zamanlarda Sarımsak kullanıldığı söylenmektedir. Her gün bir diş sarımsak yemek faydalı olacaktır. 
  • Karaciğer’e yardımcı olur yani detoks etkisi vardır. Bedenimizdeki toksinleri ve parazitleri atmamıza yardımcı olur. 
  • Ayrıca Akciğerler için ve Cilt için faydalı olduğu söylenmektedir. 
  • Kolesterol Seviyesini Düşürür Bunun sebebi “allisin” adında olan ve kalp ve damar sağlığımıza faydalı madde içermesidir. Günde bir diş sarımsak’ın kolesterol seviyesini yüzde 9’a kadar düşmesine yardımcı olabileceği iddia edilmektedir. 
  • Demir Eksikliği özellikle de sigara içenlerin karşılaştığı bu soruna da yardımcı olacağı ve demir eksikliğinin tedavisinde yardımcı olduğu söylenmektedir. 

DİKKAT 1: Sarımsak doğal bir Kan Sulandırıcısıdır. Eğer zaten bir kan sulandırıcı ilaç alıyorsanız (özellikle kalp hastalarının aldığı) sarımsağı her gün tüketmemelisiniz. 

DİKKAT 2: Hipertiroid sorununuz varsa yani yüksek tiroid hastasıysanız, Sarımsak her gün yememelisiniz çünkü Sarımsak yüksek miktarsa iyodin içerir. Yüksek Troidle ilgili kısa bilgiyi de aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Hipertiroidizm aşırı aktif yani normalden daha fazla çalışan tiroid olarak bilinir. Tiroid bezi vücudumuzda Boyun bölgesinde bulunur. Görevi hormon üretmektedir. Bu hormonlar Büyüme ve Metabolizmayı kontrol etme işlevi görmektedir. İşte bu hormonların aşırı üretilmesi Hiper olarak anılmaktadır. Hipertiroid pek çok belirtileri vardır. (ancak dikkat edin bu bulgular başka hastalıklar ile karıştırılabilmektedir). Bu sebepledir ki (hipertroid’inizin olduğundan şüpheleniyorsanız) sadece bulgulara bakılmamalı ayrıca laboratuvar ortamında gerekli testler yapılmalıdır. 

KAYISI ve İNCİR: Bağırsakları çalıştırıyor. Özellikle de kayısının çok sayıda yenmemesi gerekmektedir. (Kararında yemek lazım) aksi halde yararı değil zararı olmaktadır. İncir aynı zamanda “Lifli Meyveler”dendir ki bağırsak sistemimiz için oldukça faydalıdır lifli yiyecekler. 

LİMON: Alkali dengesini sağlıyor ve C vitamini ihtiva ediyor. Çaylarımızı limonla içmekte fayda olduğu söylenmekte. 

EV YAPIMI YOĞURT: Probiyotik bir gıdadır. Probiyotikler bağırsaktaki yararlı bakterileri arttır ve zararlı bakterilerin sayısını da azaltarak etkili olmaktadır. 

KOLESTEROL: İyi huylu kolesterol için Sigarayı bırakmalı ve Egzersiz yapmalıyız. Ayrıca her gün bir diş Sarımsak da olumlu etki yapacaktır. 

TATLI KRİZİ olarak bilinen ve canımız tatlı bir şeyler çektiğinde yediğimiz bol şekerli şeyler yerine Bitter Çikolata veya Hurma yenmesi daha iyidir. Bitter Çikolata içerdiği Kakao sebebiyle ve Hurma ise hem doyurucu hem de besleyici olması sebebiyle hazır satılan tatlılardan daha iyi oldukları kesin. 

KETEN TOHUMU: Kabızlık, Gut Hastalığı, kanser, iktidarsızlık gibi pek çok hastalıkta tedavi edici katkısının olduğu söylenen ayrıca Omega 6 açısından da zengin olan Keten Tohumu ile ilgili detaylı yazıya buradan ⇒ Keten Tohumu Yağı ⇐ ulaşabilirsiniz. 

MEYAN KÖKÜ ve ŞURUBU harika bir şey olarak doktorlar tarafından tanımlanmaktadır. Doğal Kortizon olduğu söylenmektedir. Peki Kortizon Nedir? Böbrek üstü bezler tarafından üretilen yani vücudumuzda bulunan bir hormondur. Vücuttaki yağ ve karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesini sağlamaktadır.

KEÇİ BOYNUZU: Vücudun demir ihtiyacı açısından oldukça önemli, vücudumuza direnç kazandırıyor. Ancak fazla yenmesi halinde bir takım sakıncaları da vardır. Bu konuya ilişkin ⇒ Keçi Boynuzu Faydaları YouTube ⇐ videosundan Prof. Saraçoğlu hocanın konuya ilişkin yorumlarını seyredebilirsiniz.

UYKUSUZLUK PROBLEMİ VE MELATONİN HORMONUNUN ÖNEMİ: Vücudumuzun dengesi ve kendisini yenilemesi açısından önemli olan düzenli uyku nasıl olmalıdır. Her uyku aslında kendisinden beklenen faydayı sağlamamaktadır. Sağlıklı bir uyku vücudun Melatonin hormonu salgıladığı uykudur. ⇒ Melatonin Hormonu ⇐ hakkındaki yazımız için linke tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Son olarak Kızılcık Suyu‘nun vücudun melatonin salgılamasına yardımcı olduğu söylenmektedir. 

ORGANİK EKMEK KONUSU: Öncelikle normal (bakkallarda satılan ekmek) ile organik olan (yani olması gereken) ekmek arasındaki farktan bahsedelim. En önemli fark Maya‘dır. Kötü ekmek diye kast edilen Beyaz Ekmek içinde fazlaca beyaz (şeker, nişasta vb) barındırdığı iddia edilmektedir. Organik ekmeğin 1 dilimi ile doyarken beyaz ekmek doyurucu olmadığı için çok fazla tüketime neden olmaktadır. Beyaz ekmeklerin mayalanmadan üretildiği söylenmektedir. Oysa ki yararlı ekmek hamurun mayalanması ile meydana gelen ekmektir. Mayalanma ise biyolojik bir işlemdir. Mayalanma denince aklımıza Ekşi Maya gelmektedir ki; Un ve Su ürünlerinden elde edilen mantar türevidir. İçerisinde mikro-organizma barındırmaktadır. Mayalanma yavaş gerçekleşen bir işlemdir. Bu işlemdeki en önemli bileşen un’dur ve Tam Buğday Unu kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle de Kastamonu bölgesindeki Siyes Buğdayı olarak bilinen ve içeriğinde gluten çok az bulunan, oldukça kaliteli bir buğday türüdür Ayrıca mayalanma sırasıda: kuru üzüm veya incir ilave edebilir. Bu eklemeler hem tat verirken hem de mayalanmayı hızlandırır. 

VİTAMİNLER: A, D, E, K yağda eriyen vitaminlerdir. B ve C vitaminleri ise suda eriyen vitamin olduğu için fazlası böbreklerimizden atılmaktadır. Özellikle de B12 vitamini dikkate değer çünkü *eksikliği* halinde Kansızlık ve Unutkanlık yapabilmektedir. (Tabi başka bir neden yoksa örn. takıntı problemi, stres vs) Türk insanında B12 vitamini eksikliğinin yaygın olduğu söyleniyor. Bu eksiklik yaz aylarında en az seviyeye inerken kış mevsimlerinde kendini daha çok göstermekte. Kırmızı Et yiyerek bu eksiklikten kurtulmak mümkün. A vitamini bulunduğu gıda ürünleri; Kefir, Süt, Tereyağ, Kayısı. Ayrıca A vitamini Göz, Cilt, Saçlar ve Tırnaklar için önemli. D vitamini ise diğer bir önemli vitamin. Güneş Işığı vitaminin aktif hale gelmesi için gerekli. Eksikliği *kemik* ve kas erimesine neden olur. Tavsiye: ekmek yerken kaliteli zeytinyağına banarak yemektir ki böylece D vitamini almış olursunuz. E vitamini bulabileceğimiz gıda ürünleri ise; sıvı yağlarda, badem, fıstık, fındık.. E vitamini bağışıklık sistemine yardımcı olur ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur. 

Herkese Sağlıklı, Mutlu Günler Dilerim…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir