PS4 Oyun İncelemeleri (10 Oyun)

PS4 Oyun İncelemeleri (10 Oyun)

Sniper Elite 4: İşte şişirilmiş ve hak etmediği övgüleri almış bir oyun daha. Hatta PS4 Pro için enhanced versiyonunu gördüğümde PSN store’dan satın aldım ve oynamaya başladım. İlk 5 saat sonunda oynamayı bıraktım. Sebepleri şunlar:

1) öncelikle oyun grafik açısından zayıf, neresi Enhanced anlamadım… 2) Oyunda sniper olmanıza rağman stealth kill yani pusarak adam vurma yetenekleriniz oldukça zayıf. Her an Call of Duty e bağlayıp sıcak çatışma içinde kalıp ölebiliyorsunuz. 3) Haritalar büyük ancak o haritaların yarısını sürünerek geçirmeye oyun oynamak denemez. Netice: Çok çok kötü bir oyun. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Chess Ultra: Bilgisayarda veya PS4 satraç oynayayım derseniz elinizdeki az seçeneklerden birisi Chess Ultra’dır. Oyunun Yapay Zekası (AI) şu şekilde işliyor: Tahtadaki tüm olasılıklı tarayarak neleri almaya çalıştığınızı bularak haraket ediyor. Yani; sizi takdik geliştirerek değil sizin yaptığınız hatalar üzerinden yeniyor.

İnsan olduğumuz için dağılan herhangi bir andaki dikkatinizi aleyhinize kullanıyor. Bunu severseniz alıp oynayabilirsiniz. Ancak ben karşı tarafın insiyatif almadığı bir oyunu oynamam çünkü siz de temkinli giderseniz dakikalarca açılımı yapılmamış, (defans üzerine kurulu) bir satranç oynarsınız. Son olarak satranç tahtasının kamera açılarını sınırlı olarak değiştirmeniz mümkün yani tam bir kamera açısı özgürlüğü yok. Zoom in Zoom out özelliği de bence başarılı değil.

Assassin’s Creed Chronicles: Çerezlik diye tabir edebileceğiniz, eğlenceli olsun, ancak bağımlılık yapmasın, istediğim zaman başından kalkabileyim diyebileceğiniz bir oyun. Platform tarzında ilerleyerek düşmanların etkisiz hale getirildiği atlamalı zıplamalı bir oyun.

Aksiyon demiyorum çünkü çok aksiyon yapmaya kalkarsanız düşmanlarınız sizi öldürüyor. Dediğim gibi oyun platform tarzı ve çin’de geçiyor. sanırım 3 küçük bir tane de büyük boss’u yenerek oyun bitiyor. Hesaplamadım ama sanırım 20 – 30 saat arası bir oyun sunuyor. Ucuza bulduysanız alabilirsiniz.

Dragon’s Dogma: Dark Arisen: Sanırım 2014’ün oyunu. Çok iyi bir konu yakalamışlar. Oyun grafikleri elbetteki 2018’e göre geride bir oyun. Konusu ejdarhalar kahramanlar RPG yani rol yapma oyunu. Oyunda sevmediğim hususu hemen yazayım arkadaşlar dodge denilen gelen saldırıyı savurma yeteneğiniz neredeyse sıfır ki özellikle de warrior tarz oynuyorsanız bu iğren bir durum. ikinci önemli his ise vuruş eksikliği yani rakipe atak yaparak vurduğunuzda bunun sizde uyandırdığı gerçeklik hissi eksik.

Oynamak isteyen olursa 1) indirimde alın 30 TL’den fazla vermenizi tavsiye etmem. 2) Okçu gibi uzak mesafeden savaşan bir karakteri seçin (çünkü gelen atağı savurma yeteneği neredeyse sıfır bu oyunda) Ben oyunu bitirdim mi hayır, tekrar oynar mıyım hayır. Sadece konusu için belki açıp bakılabilecek bir oyun.

Battle Chasers Night War: Herhalde kapatalist sistemin reklam ile kötü oyunları dahi nasıl satabileceğinin en iyi kanıtı bu oyun. Olmamış abi. Neden mi? 

Öncelikle çok sıradan bir sıra tabanlı oyun. 3 farklı karakteri yönetiyorsunuz ama öyle çok aman aman farkları bence yok. Bu karakterlerin yetenekleri RPG’ye göre sınırlı (kısır) kalmış. Oyunun kamera açıları başarısız, hatta kamera açısı yok. Yani değiştiremiyorsun, sana bir açı vermiş o açıdan oyunu oynayacaksın! Hikayesi: özel bir hikaye yok, kahramanlar var ve onların düşmanları ve yolculukları sırasında karşılaştıkları karakterler var. Neden PSN’de 5 yıldız almış? Bilmiyorum….!!!

Broken Sword 5 Serpent’s Curse: Ahh ahh nerede o eski advanture oyunları. Kaliteli bulmacalar, cinayeti çözmelerin verdiği tatmin hissi, nerede !! Eskilerin efsanevi Sanitarium, Monkey Island, Broken Sword 2 vb. Yook abi bu oyun olmamış.

Neden mi? Dedektif olan benim, neleri ne zaman yapacağımı kısıtlayan ise oyun. Sabırla ilk bölümünü oynadım. Daha sonra oyunun konusuyla hiç alakalı olmayan karıncaları kibrit kutusuna nasıl saklarsın gibi saçma salak ve oyunu uzatmaya matuf ancak ana hikaye ile ilgisi olmayan kısımda oyunu bıraktım. Oyunun ismine yakışmayan 5. seri olmuş. Eskilerde insanlar daha özenli oyun yapıyordu sanırım veya artık adventure tarzına talep yok diye öylesine oyunlar yapıyorlar. Oyundaki karakterlerin idaresi oldukça kötü, yanlış tuşlara basmanız çok sık yaptığınız bir hata çünkü iyi derlenmemiş. Karakterler tam yerine oturmamış. Kesinlikle tavsiye etmiyorum…..

Horizon Zero Dawn: Evet bir PS exclusive daha ve oldukça övülen bir oyun. Hatta benim severek takip ettiğim teknoseyir sitesinin de övdüğü bir oyun. Oyun teknolojide oldukça ileri gitmiş bir dünyanın reset yedikden sonraki halini anlatıyor. Yani tüm medeniyeti kaybetmesi (bir nedenle) sonrasında insanların kabile halinde yaşarken çevrelerinde devasa ve güçlü robotların yeraldığı bir zamanda geçiyor.

Hikayesi fena değil. Görseller çok iyi. Ancak oyundaki kahramların yüzünde mimik yok. Hepsi aynı şekilde konuşuyor. Kızması, gülmesi, üzülmesi hallerinde yüzde mimik yok!! Bu durum sizi gerçeklikten koparıyor. Ayrıca devamlı şekilde robot avlamak da bir süre sonra sıkıcı geliyor. Oyun iyi ancak abartıldığı kadar iyi değil. Hele bir kere bitirdikten sonra tekrar dönüp oynanacak bir oyun bence değil. Bilim kurgu ve açık dünya sevenlere tavsiye edilir. Bunun dışında çok tavsiye etmiyorum. 

Ratchet & Clank: Çooook eğlenceli bir oyun. Kendi içerisinde hoş bir konusu olan bir oyun. Düşmanları çizgi roman kahramanının düşmanları.. Bu oyun bir “hack and slash” tarzı yani karşınıza çıkanları kır, parçala, devam et tarzı bir oyun.

Grafikler harika.. Sanırım PlayStation Exclusive bir oyun, bu yüzden de hem grafiklere hem de FPS (saniyede oynatılan kare) yüksek şekilde yapılarak oyunculara sunulmuş. Zaten Insomiac firması Spider Man ve Infamous Second Son gibi kalite oyunların da yapımcısı. Bu oyun hem yetişkinlerin hem de çocukların oynayabileceği güzel bir oyun. Uygun fiyata bulduğunuz (örn. 40 TL ve altına) alın kütüphanenizde bulunsun. Zaman zaman oynayıp eğlenceli vakit geçirebilirsiniz veya misafirliğe gelen arkadaşlarınızın çocukları bu oyunu seveceklerdir. 

BlooodBorne: Abi bu oyunu uzmanlarına bırakmak istiyorum. Benim burada söyleyeceğim birkaç husus var. Birinci oyun çok kasvetli bir ortamda geçiyor ki sevmem, ikincisi oyun konusunu anlatmıyor ki bunu da sevmem, üçüncüsü ölünce tüm topladıklarınız öldüğünüz yerde kalıyor ulaşamadan tekrar ölürseniz de tamamen o topladıklarınız gitmiş oluyor yani kaybediyorsunuz ki bunu da sevmem.

Oyunda harita yok ki bunu sevmem. Yendiğim, öldürdüğüm yol üzerindeki düşmanlar habire canlanıyor ki bunu da sevmem. Dark Souls serisi oyunlar bence mazoşistler için yapılmış. Acı çekmeyi seven ve hikaye boşluğunda kendi hikayesini aklından yazanların oyunu Dark Souls serisi ve BloodBorne. Bu oyun yorumunu sevenlerinden okuyun arkadaşlar ben yukarıdaki sebeplerle bu oyunu ve benzerlerini sevmedim, sevemedim.

Styx Shards of Darkness: İşte oyuncuları aptal yerine koyan, saygı duymayan bir oyun daha. Stealth oyun arayarak bir umutla alarak oynamaya başladığım bu oyun aslında: konusunun orijinalliği (goblin karakterini oynuyorsunuz), farklı havası (kendine özgü bir dünyada geçiyor) ve farklı kahramanları nedeniyle çok güzel bir oyun olabilecekmiş ama olmamış… Çünkü oyunculara saygı duymuyor… 

Şöyle ki; oyun stealth olduğu için kasarak gidiyorsunuz ve sınırlı sayıdaki xp’leriniz ile karakterinizi geliştirmek için gerekli yetenekleri almanız gerekiyor. Oyunu çözerek gerekli olan yetenekleri tam aldığınız zamanda ise yeni bölümde bu yeteneklerden hiçbirisini kullandırmadığı bir bölüme geliyorsunuz. Sabırla bu bölümü geçince bir sonraki bölümde de önceki kasmalarınızın hiçbir işe yaramadığını görüyorsunuz. O yüzden oyuncuyu ödüllendirmeyen, harcanan saatlerce emeğin karşılığını vermeyen bu oyunu sildim ve bir daha da yüklemem!! Kesinlikle tavsiye etmiyorum..

Oyunlarla ilgili yorumlarınızı veya başka bir oyunu tavsiye etmek isterseniz aşağıdaki yorumlardan düşüncelerini bizlerle paylaşabilirsiniz. Herkese sağlıklı, mutlu günler dilerim.

gAmEr BeRk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir