Türk Vatandaşlık Başvurusunun Reddi

Türk Vatandaşlık Başvurusunun Reddi

Yazar Hakkında
Bu yazı Türk Vatandaşlık Başvurusu Red Edilen Yabancıların Haklarına ilişkin olup,
Av. Mustafa Çağatay UĞUR tarafından hazırlanmıştır. 

Ülkemizde yaşayan veya Türk Vatandaşı ile evli olan yabancı uyrukluların Türk Vatandaşlık başvuruları ülkemizde her geçen gün artmaktadır. Bu başvurular Türkiye’de çalışan yabancıların 5 yılı doldurmaları veya Türk Vatandaşı ile evli olan yabancıların evliliklerinde 3 seneyi doldurmalarının ardından kendilerine tanınan bir hak olmakla birlikte, başvuruların bir kısmı da red edilmektedir.

Vatandaşlık Başvurusunda Yasal Dayanak Nedir? 

Önceklike sizlere Türk Vatandaşlık başvurusunun yasal dayanağı hakkında kısa bir bilgi verelim. Yabancı uyrukluların TC vatandaşı olabilmek için izleyeceği prosedür; 5901 sayılı Türk Vatandaşlık Kanunu ve bu kanunun Uygulama Yönetmeliğinde tayin ve tespit edilmiştir. Kanun Metnini buraya 5901 sayılı Kanun ⬅️ tıklayarak ulaşabilirsiniz 

Türk Vatandaşlığını vermeye nihai olarak yetkili makam T.C. İçişleri Bakanlığı’dır. Bakanlık bu yetkisini kullanırken yani başvuruyu kabul veya red ederken takdir hakkı bulunmaktadır. Ancak bu takdir hakkını somut bilgi ve belgelere dayalı olarak kullanmış olması gerekmektedir. 

Başvuru Neden Reddedilir?

T.C. İçişleri Bakanlığı, yapılan vatandaşlık başvurusunu ret etmesi halinde bu kararın başvuru sahibine tebliğ edilmesi gerekmektedir. Tebliğ belgesinde, ret sebebinin de belirtmesi gerekmektedir. Uygulamada 5901 sayılı Kanunun madde 10 ve madde 16 belirtilemektedir. İlgili maddeler şu şekildedir;

Türk Vatandaşlık Kanunu, madde 10

“Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen bir yabancı, bu Kanunda belirtilen şartları taşıması halinde yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir. Ancak, aranan şartları taşımak vatandaşlığın kazanılmasında kişiye mutlak bir hak sağlamaz.”

Türk Vatandaşlık Kanunu, madde 16

Bir Türk vatandaşı ile evlenme doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmaz. Ancak bir Türk vatandaşı ile en az üç yıldan beri evli olan ve evliliği devam eden yabancılar Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvuruda bulunabilir. Başvuru sahiplerinde; a) Aile birliği içinde yaşama, b) Evlilik birliği ile bağdaşmayacak bir faaliyette bulunmama, c) Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmama, şartları aranır.

Red Kararı Tebliğ Belgesi Örnekleri

Yukarıda belirttiğimiz üzere, Vatandaşlık başvurusu red edilen yabancılara bu kararın tebliğ edilmesi gerekmektedir. Bu işlem için İçişleri Bakanlığının yazısı üzerine hangi ilde iseniz o ilin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sizleri arayarak kuruma çığacak ve aşağıda örneklerini verdiğimiz Red Kararını Tebliğ edecektir. 

Örnek 1: Red Kararı Tebliğ Evrakı ⬅️ Yan tarafta linkini verdiğimiz red duyuru kararı, istanbul nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü tarafından yapılan tebliğe bir örnek olup, 5901 sayılı Kanununun 10. maddesine göre verilen kararıdır. 

Örnek 2: Red Kararı Tebliğ Belgesi ⬅️ İkinci örneğimiz ise, evliliğe dayalı vatandaşlık başvurusunda 5901 sayılı Kanunun 16 maddesi (b) bendine göre verilen red kararının tebliğ evrakıdır. Görüleceği üzere, tebliğ evrakı ilgilisine imzalatılmakta ve üzerine tebliğ tarihi de yazılmaktadır.

16. Madde Hakkında
Uygulamada madde 16 (a) ve (b) den verilen red kararlarında yabancılar rencide olmakta ve dava açmaktan çekinmektedir. Çünkü kimi yabancıların evlilik birliği öncesinde Türkiye’den deportu olabilmektedir. Oysaki evlilik birliği içerisinde yaşayan ve evlendikten sonra yasalara riayet etmiş kişilere madde bu maddeden dolayı red verilmemesi gerektiği kanaatindeyiz.

Ayrıca 16. maddenin (C) bendinde ifade edilen “Milli Güvenlik” ibaresinin dar yorumlanması ve cürüm aşamasında olmayan kusurlar için de bu maddenin uygulanmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz. Oysa ki, uygulamada; yabancının kusur kabilinden kayıtlarının bulunması halinde dahi başvurusu reddedilmektedir. 

Başvurum Red Edildi Tekrar Başvurabilir miyim?

Başvurusu reddedilen yabancı uyruklunun bir takvim yılı sonrasında tekrar başvurda bulanma hakkı bulunmakla birlikte, bu ikinci başvurusunun da reddedildiği görülmektedir. Hatta normal başvurunun neticesilenmesi 12 ay ile 18 ay arasında sürmekte iken, ikinci başvurunun komisyon mülakatının ardından ilk 6 ay içerisinde red edildiği görülmektedir. 

Dava Açma Hakkınız Var Mı?

TC Vatandaşlık Başvurusu Red edilen yabancının, red kararının kendisine tebliğ edilmesinden itibaren 60 gün içerisinde mahkemede “İptal Davası” açma hakkı bulunmaktadır. Bu süre hak düşürü süredir yani bu süre kaçırılmış ise artık dava açma imkanı bulunmamaktadır.

Süresi içerisinde dava açan yabancının, bu davası ilk derece mahkemesi tarafından kabul edilmez ise, yabancının son olarak bir üst mahkemeye başvurma hakkı bulunmaktadır. Üst mahkeme kararı kesinleşmesinin ardından başka kanun yolu bulunmamaktadır.

Davayı Kazanınca Ne Oluyor?

Bize en çok sorulan sorulardan birisi de İptal Davasının kazanılması halinde vatandaşlığın otomatik olarak kazanılıp kazanılmadığıdır. Aslında bu sorunun cevabı mahkeme kararına göre değişiklik göstermektedir. Şu Şekilde;

Mahkeme açılan davayı haklı bulması halinde iki şekilde iptal kararı verebilmektedir. Bunlardan birincisi davanın yetki bakımından iptal edilmesidir ki, bu durumda tekrardan başvuru dosyası oluşturularak İçişleri Bakanlığı’na gönderilmesi gerekmektedir. İkincisi ise davanın esastan iptal edilmesidir. Bu durumda davalı idare istinaf yoluna yani bir üst mahkemeye gitmezse karar kesinleşeceği için yabancıya Vatandaşlık verilmektedir. Daha doğru bir ifadeyle ilgili idare, mahkeme kararını yerine getirmekte ve yabancının vatandaşlık başvurusunu olumlu neticelendirilmektedir. 

Avukatlık ve Danışmanlık Hizmetleri İçin
Hukuk Büromuz İstanbul Etilerde Nispetiye Caddesi üzerinde bulunmakta olup, yabancıların Vatandaşlık Davalarında tecrübe sahibidir. ☎️ 0212 352 44 60 arayarak “İptal Davası” işlemlerinde Hukuki Danışmanlık için randevu alabilirsiniz.

ADRES: Nispetiye Caddesi, Petrol Sitesi, 3. Blok Kat:3, Daire:5 Beşiktaş İstanbul
NOT: Büromuz, Beşiktaş 9. Noterliği ile aynı binada olup, aşağıdaki haritadan bulabilirsiniz. 


Saygılarımızla,
Av. Mustafa Çağatay UĞUR


Yazarımız Avukat Çağatay Uğur‘un ⬅️ yabancılar hukuku ve diğer bilgilendirici yazıları için yukarıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Soru ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilir veya bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz.
   

26 comments

 • Av. Cuneyt Bodur beyden yaardım isteyin elinde emsal kararlar vardır . hakkı olan vatandaşlığı herkes alsın isterim. sonucta suriyelilere direk vatandaşlık veren ulkemiz bizim eşlerimize gelince sorun cıkarıyor taktir yetkisi diye sacma sapan bir neden belirtiyor.

  Reply
 • Ben Balıkesir Edrmit de ikamet edyorum davanı harhangi ilden actirabilirmiyim siza yaptirabirirmiyim ıllaki ikamet etdigiñ yerden olmalimi ilginiz için taşakurler

  Reply
 • Marhaba türkmenistan uyruklu 2016 den beri evliyem evlenme yol ı vatandaslikde bulunduk red sebepleri TAKIDIR Yetkisi 5901 sayılı 16 nci madde icişler Bakanlığı 30.06.2021 tarihçe 2021/267 sayili karar ile Evlenme Yoluyle Türk vatandaşlık başvurusu reddi 05.06 2021 talih edilmişti diye aldım lütfen ne yapabilirim

  Reply
  • Aysha Hanım,
   Red kararının size tebliğ edildiği 5 Haziran 2021 tarihinden itibaren 60 gün içerisinde İdare Mahkemesinde dava açmanız gerekmektedir. Bu süre “Hak Düşürücü” süre olup, kaçırmanız halinde dava açma hakkını kaybedeceksiniz. Konuyla ilgili detaylı bir maili size göndereceğiz.
   Saygılarımızla,

   Reply
 • Merhaba Av. M. Cagatay Ugur Bey
  Ekim 2019 Yılında ailece İstisnai Yoldan Türk vatandaşlığa muracaat etmiştik, Eşim Yurt dışında Ben kendim İl Nufus müdürlüğüne gittiğimde Vatandaşlık Kararı Ret Duyurusu Belgesi verdi.Ret sebeplerinde Kamu Düzeni Bakımından Engel Teşkil Edecek Bir halı Bulunması. Milli Güvenlik Bakımından engel Teşkil EDecek Halı Bulunması yazılmaktadır. Ben Ve Eşim Çocuklarım Türkiyede 4 Yıldır ikamet ediyoruz, Hiç bir vakıt Suç teşkil edecek işlere karışmadık, Hiç bir vakıt Karakol, adliye kapılarında bile bulunmadık. ne sebeple böyle yazılıyor hiç anlayadım. Eşim yurt dışında olduğundan Ret duyurusunu halen teslim almadı ,Benim Red kararıma göre Eşim ve Çocuklarım aynı duruma düşermi , Böyle Hallerde napmamız lazım.

  Reply
  • Yasin Bey,
   Red kararının tarafınıza tebliğini müteakip 60 gün içinde Vatandaşlık Başvurusunun Reddine İlişkin Verilen Kararın İptali için dava ikame edilmesi gerekmektedir.Ancak dava ikame edildikten sonra idarenin vereceği savunma dilekçesinde Vatandaşlık Başvurusuna ilişkin dosyanın mahkeme dosyasına celp edilmesi ile red nedeni ve içeriği açıkça görülebilir.

   Reply
 • Merhaba bizim ailenin başvurusu 2 yıldır başvuru aşamasında ve ben üniversite öğrencisiyim
  Bu sene sokağa çıkma yasağından ceza yedim daha ödeyemedim acaba bundan dolayı red çıkma ihtimali var mı ?

  Reply
  • Cengiz Bey, Sokak kısıtlaması dahilinde kesilen ceza “idari para cezası” niteliğinde olduğundan sicilinizde görülmez, Vatandaşlık başvurunuzu etkisi olmayacaktır.

   Reply
 • Merhabalar, bir arkadaşım Filipinli bir bayanla 4 yıldır evli Türk vatandaşlığıyla 1 yıldır uğraşıyor ve red cevabı aldı eşi daha önceden Amerikada çalışıyormuş bunun bir etkisi olabilir mi acaba?

  Reply
  • Merhaba, Red Kararı’nın yabancıya tebliğ edilir. Tebliğ kağıdında (red Kararında) Vatandaşlık Kanunu’nun hangi maddesine dayanılarak red edildiği yazılıdır. Ancak o kararı almanızın ardından size yardımcı olabiliriz. Ancak yabancının eşinin başka bir ülkede yaşamış veya çalışmış olması tek başına red sebebi değildir.
   Red kararının tebliğ tarihinden itibaren 60 günlük dava açma süreniz başlar ve bu süre “hak düşürücü” süredir. Yani 61. gün dava açamazsınız.
   Saygılarımızla,

   Reply
 • Merhaba. Bana vatandaşlık reddi geldi. Sebep milli guvenlik bakımından engel teşkil edecek hali bulunması taktir yetkisidir. Sebep ne olabilir acaba?

  Reply
 • Iyi gunler.Ben evlilik yoluyla vatandaslik basvurusu yaptim .Turk esim suc isledi .Mahkemelik oldu .simdi dosyamiz poliste ve bize aradi .Esimin isledigi suc bilgilerini evraklarini istedi .Dosyaya ekleyip nufusa gonderilecemis.Turk Esim yuzunden bana red verebilirlermi?

  Reply
  • Vatandaşlık başvurusunda hem Yabancının kendisi hem de TC vatandaşı eşin suç işleyip işlemediği kontrol edilmektedir. Eşinizin işlediği suçun derecesine göre sizin başvurunuzda olumsuz etkilenme ihtimali yüksektir.

   Reply
 • Bana da bugün ret cevabı geldi. Türk vatandaşı ile evliyim. Resmi nikah almadan önce imam nikahtan kızımız var. Ondan dolayı ret cevabı gelmiş olabilir mi. Ve bu durumda ne yapmalıyız. Bir de üniversite mezunuysan ama burada lise mezunu diye geçtiyse ondan dolayı ret gelmiş olabilir mi. Şimdiden teşekkür ederim

  Reply
  • Merhaba Elzira Hanım,
   Resmi nikahtan önce dini nikah zamanından çocuğunuzun olmasını md 16 (b) kapsamında değerlendirmiş olabilirler. Ayrıca daha önceden ikamet ihlali (TC’de kaçak kalma vb) durumunuz varsa o da etkilemiş olabilir.
   Üniversite veya Lise mezunu olmanızın etkisi olmaz.
   Saygılarımızla,

   Reply
 • Esim daha onceden Turkiyeye soyadini degistirerek giris yapmis. Sonra taniatik ve evlendik. 5 senedir evliyiz. Basvurumuz sizin de dediginiz gibi 16 maddesn ret edildi. Bu durumda dava acmak disinda yapabilecegimiz bir sey var mi? tesekkur ederim

  Reply
  • Talat Bey Merhaba,
   Öncelikle soyadını neden değiştirdiğini ve bu değişiklik öncesinde Türkiye’ye giriş yasağı olup olmadığını öğrenmemiz gerekmektedir. Normalde yapılması gereken yabancının soyadı değişikliğini Türk konsolosluğuna bildirdikten sonra Türkiye’ye giriş yapmasıdır. Eğer ikamet ihlali vb bir sebeple yasaklı süresini doldurmadan soyadını değiştirerek giriş yapmışsa bu durum İkamet izni için başvuru yapıldığında çapraz sorguda ortaya çıkmaktadır.
   Yazımızda da belirttiğimiz gibi bir takvim senesi sonrasında tekrar başvurma hakkınız teorik olarak bulunmakla birlikte, başvurusunun inceleme sırasında daha önceki red durumu görüleceği üzere ikinci başvurunuz da büyük bir ihtimalle red edilecektir. Soyadı değişikiliğine ilişkin detaylı bilgi verebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.
   İyi Günler Dileriz.

   Reply
   • Merhaba..arkadaşımın eşi yabancı , bulaşıcı hastalık kronik hepatit b var,tedavisi yok,ve değerleri yukseliyor.vatandaslik almak için engel mi?

   • Merhaba Natalia Hanım,
    Vatandaşlık başvurusu sırasında istenen evraklardan birisi de Tam Teşekküllü Sağlık Raporudur. Bu rapor da Vatandaşlık dosyasına ekleneceği için başvurusunun olumsuz neticelenmesi yani Ret edilmesi yüksek bir ihtimal.
    Saygılarımızla,

   • merhaba,ben yabancı uyurukluyum türkiyede 9 senedır evliym,eşim tc vatandaş, 04.04.2016 vatandaşlık muracadımız yaptık ve ondan beri butun işlemleri bitirdık,fakat bugun teblik etmek için çağırıldım ve toplam 9 sene evli olan bir aileyız ve redd edildi 🙁 ,açiklamada yazmamişlar,ama 2008 ze turkiye ilk turist olarak tatile gelmiştım 1 ay kaldım ve mısafirliye gitmiştım orda bir karmaşik olup suçsuz yerde deport edildim,

   • eski mesajımın devamı yazıyorum,o gun antalyada bi suru kadın tutuklanmış ve hepsi bir mahkemeye verilmiş,ben eşimi memeleketimde tanıştım orda evlendık,bir kaç ay once kimin evinden alindiysem yane teyzemın evinden teyzeme yazı gelmiş mahkeme kararı,evtaklarda adımda geçiyo davacı magdur dıye ama mahkeme ağır ceza mahkemesi gorulmuş,hiç bir suçum yokken suçe bulaşmış oldum ve bugunki vatandaşlığımın redd sebebi bu olabilirmı?

   • Vatandaşlık başvurunuzun red sebebi olabilir. Verilen karara göre dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

   • Merhaba m çağatay uğur bey banada takdiri ret geldi 4 yıl oldu evliliğimiz bu evlilikten 2 çocuğum var evlilikten hiç bir sıkıntımız yok birlikte yaşıyoruz 16 maddeye dayanarak red gelmiştir idare mahkemesine baş vursa kazanırmıyız yâda bu iki çocuk ne olacak eşim ıraklı ben tc vatandaşıyım bana yardımcı olabilir misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir