Vampyr İnceleme – Kötü Bir Oyun

Vampyr İnceleme – Kötü Bir Oyun

İşte çok güzel olabilecekken, olmamış bir oyun daha. Olmamışın ötesinde oyunu resmen batırmışlar. Öncelikle oyunun konusu çok iyi, piyasada eksikliği hissedilen bir tema yakalamışlar. Kahramanımız doktorken vampir olarak uyanıyor ve tüm İngiltere’de bir salgın hastalık var. Pek çok kişi hasta olmuş, hem bu hastalıkla hem kötülerle mücadele ederken hem de neden Vampire dönüştüğünüzü araştırdığınız bir RPG yani Rol Yapma Oyunu. Ancak oyun kendisinden nefret ettiriyor, neden mi? İşte Sebepleri : 

GRAFİKLER:

Kesinlikle bir önceki nesle ait grafikler. Yani çizgi film ile 3d modelleme arasında kalmış grafikleri var. Bir önceki konsol jenerasyonuna ait gibi duruyor. PS3 veya Xbox 360 dönemi çizimleri var. 

MÜZİKLER VE SESLENDİRME:

Burası biraz daha iyi yani oyunun müzikleri iyi, seslendirmeler de kaliteli. Bu özellikle konuşma yani diyalogların çok olduğu bir oyunda daha da önem kazanmakla birlikte, diyalog ekranları tam bir kalitesizlik örneği. Konuşma sahnelerinde açılar çok kötü, karakterlerin yüz çizimleri zaten çizgi film gibi olmuş.  

CUT SCENE’ler :

Karakterler arasındaki konuşmalar sırasında ekrana gelen sahnelere için kullanılan “cut scene”ler maalesef çok kalitesiz. Hem NPC’lerin hem de sizin karakterinizin konuşma sırasında bel üstü görüntüsü yer alıyor. Kamera açıları oldukça kötü ve özenilmemiş veya yapılamamış gibi duruyor.

ÇOK FAZLA DİYALOG:

Oyun aslında diyaloglara yani karakterler arası konuşmalar üzerinden geçiyor ve bu konuşmalar sırasında başka bir karakter hakkında bilgi edinip, diğer karakterle konuşmaya giderken yolculuk sırasında da karşınıza çıkan yaratık veya kötü adamlarla savaşarak geçiyor. İngilizceniz çok iyi olsa dahi bu kadar çok diyalog ekranı can sıkıcı olabiliyor. 

TERCİHLERİNİZ VE SONUÇLARI:

Oyunun kendisi ile en çok övündüğü konulardan birisi RPG yani Rol Yapma Oyunu olduğu için oyun sırasında vermiş olduğunuz kararlara göre hikayenin gidişatının değişmesi ve hatta farklı sonlarla oyunu bitirebilmeniz. Burda oyunun iyi tarafı gerçekten de yaptığınız tercihlere göre oyunun gidişatını etkileyebiliyorsunuz. Yani oyunun içindeki bir karakteri dişleyerek öldürdüğünüzde o kişiden alacağınız yan görevleri alamıyor veya ondan diğer karakterlerle ilgili edineceğiniz bilgiyi kaçırmış oluyorsunuz. 

Ayrıca her bir semtin sağlık durumu da sizin tercihlerinize göre daha iyi “healthy” veya daha kötü olabiliyor. Örneğin bir hemşireye zarar verdiğinizde veya siz kötü bir vampir olarak her sivili emmeye başladığınızda o semtin sağlık durumu kötüleşiyor ve suç oranı artıyor. Gelelim bunun kötü tarafına, oyunu yazan arkadaşlar biraz ahmak olmaları sebebiyle hangi seçimin hangi sonuca neden olacağı konusunda NET BİLGİ veya NET AÇIKLAMA oyun diyaloglarına eklememişler. Siz kendinizce doğru olanı seçtiğinizi zannederken bir bakmışsınız hiç alakasız başka bir şey oluvermiş. 

Bu durumun en güzel örneği: Oyundaki hemşire Crane ile olan diyalogunuz ve seçimizde gizli. Crane’nin zenginlere şantaj yaparak fakir hastalara baktığını öğrendiğinizde size 3 tercih hakkı veriliyor. 1- Crane’i dişleyerek öldürmeniz  2- Hastanedeki görevinden istifa etmesini sağlamak 3- Charm’lamak yani Crane’i efsunlamak, cazibenizi kullanarak bu işten vaz geçirmek. 

ŞİMDİ: Hastanedeki görevini bıraktırmak istemediğim için (bölgenin sağlık durumu açısından tüm sağlık personeli önemli çünkü) 3. tercihi seçtim ki internetten araştırdığımda pek çok yabancı oyuncunun da aynı seçimi yaptığını gördüm. ANCAK siz bunu seçince Hemşire Crane aklını kaçırıyor ve bir sonraki zamanda yaratığa dönüşmüş olduğunu görüyorsunuz. ARKADAŞIM BU KADAR SAÇMA BİR TERCİH KONULUR MU? HADİ KOYDUN BUNU OYUNCUYA AÇIKCA SÖYLESENE… SEÇEN ONA GÖRE SEÇSİN… Bu eleştiri hem benim hem de ana dili İngilizce olan oyuncuların eleştirisi, isteyen arkadaşlar https://www.reddit.com/r/Vampyr/comments adresinden diğer oyuncuların yorumlarını ve ne kadar misleading “yanlış yönlendirici” tercih ekranı olduğunu okuyabilirler. 

EN ÖNEMLİ ELEŞTİRİLER:

Evet burası çok önemli ve kritik arkadaşlar. Size bu oyunu neden yarıda bıraktığımı anlatayım. Oyunun size vermiş olduğu tercihler üzerine yaptığınız ve neticelerine katlanarak oynadığınız bu oyunun iki önemli sorunu var.

1.si — Oyun size Kayıt Aldırmıyor, yani manuel kayıt yapıp daha sonra o kayda geri dönme hakkı vermiyor. Neymiş efendim tercih sonuçlarına katlanacakmışız. Arkadaşım bu oyun oyun…. Aynı yere gelmek için 10 saat daha mı harcayayım? 

2.si — Tercihler için sunulan seçimlik hareketleri iyi açıklamıyor, yani yukarıda anlattığım “Misleading” konusu. Bazen sizin istediğinizin yani iradenizin tam tersine bir tercihi yapabiliyorsunuz bunun sebebi de oyunun yeterince bilgi vermemesi, tercihleri size yanlış veya eksik bilgi vererek yaptırması. 

3.sü — Kötü FPS yani FRAME RATE, FPS saniyede ekrana gelen görüntü. Bu FPS düştükçe oyunda anlık takılmalar olur ve oyunun akıcılığı bozulur malum. Arkadaşlar PS4 Pro’da oynadım bu oyunu ve REZALET… oyunda çok ciddi FPS düşüşleri var ve oyun çıkalı aylar geçmesine rağmen beyfendiler lütfedip bir patch dahi yazmamışlar. Konsolda (PS veya Xbox) kesinlikle almayın bu oyunu. PC’de oynamak isterseniz FPS daha iyi ama fiyat olarak 50.-TL’den fazla vermeyin, değmez. 

PC için Sistem Gereksinimleri:

Steam’in resmi sitesine göre Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri Şunlar;

  • İşlemci: İntel Core i7-3930K (3.2 GHz)/AMD Ryzen 5 1600 (3.2 GHz)
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Ekran Kartı: 4 GB, GeForce GeForce GTX 970 / GTX 1060 / Radeon R9 390

Son olarak oyun konusunda duayen site olan IGN’nin verdiği not 7 / 10 bence çok bile vermiş. 

Oyunlarla ilgili yorumlarınızı veya başka bir oyunu tavsiye etmek isterseniz aşağıdaki yorumlardan düşüncelerini bizlerle paylaşabilirsiniz. Herkese sağlıklı, mutlu günler ve Vampyr’siz günler dilerim.

gAmEr BeRk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir