Sherlock Holmes Oyunları

Sherlock Holmes Oyunları

Dünyaca ünlü roman kahramanı Sherlock Holmes ve yaveri Doktor Watson hakkında yapılan çok güzel 2 oyundan sizlere bahsedeceğim. Oyunlardan ilki “Sherlock Holmes Crimes and Punishments” 2014 tarihli bir oyun, bu oyunun başarısının ardından “Sherlock Holmes Devil’s Daughter” 2016 yılında oyuncularla buluştu. Bu seriye başlayacak olanlara öncelikle Crimes and Punishments serisi ile başlamasını tavsiye ederim. Her iki seri de gerçekten harika oyunlar, Devil’s Daughter’ın grafikleri daha iyi olduğu için ondan sonra, serinin ilki göresel olarak size yavan gelebilir ama bu durum sizi aldatmasının çünkü ilk oyun da en az ikincisi kadar iyi ve keyifli.

HİKAYESİ
“Crimes and Punishments” dedektiflik oyunu, 6 tane ayrı ayrı “Case”den oluşuyor yani çözmeniz gereken 6 ayrı dedektiflik hikayesi var. Hikayeler birbirini aratmayacak şekilde güzel dizayn edilmiş, insanı meraklandıran ve araştırmalarınız sırasında acaba yanlış sonuca varır mıyım diye heyecanlandıran hikayeler. Sherlock Holmes oyunları bir RPG oyunu değil yani öyle olay çözüp Yetenek Puanı “skill point” harcayacağınız yetenek ağıcı yok, bunun nedeni: zaten size verilen karakter Sherlock anahtar teslim ve tüm yetenekleri hazır 🙂 Oyunda kullanacağınız 3 tane yeteneğiniz;

  • Gizli Objeleri fark etme yeteneği (kumandanın sanırım R1 tuşuna basarak aktive oluyordu), ve 
  • Olayların nasıl olduğunu, nasıl gerçekleştiğini tahmin etmenize yarayan, “imagination” yani “hayalinizde olayları canlandırma” yeteneği, (bu da L1 tuşundaydı yanlış hatırlamıyorsan),

En önemli ve son yetenek ise Deduction yani “çıkarım yeteneği” (“usavurum”, “tümden gelim” olarak da tercüme edilebilir). Elinizdeki kanıtlar (deliller) arasında mantıksal bağlantı kurarak problemi çözme yeteneği olarak özetlenebilen bu yeteneği oyunda kullanan kişi SİZSİNİZ yani çıkarımları yapmaya oyun size bırakmış durumda. Oyundaki “Deduction ekranı” şu şeklilde;

SESLENDİRME ve GRAFİKLER
Oyun PS4  Pro’da oynadım maalesef Türkçe seslendirme veya alt-yazı desteği yok arkadaşlar. PC’de olabileceğini düşünüyorum. Oyunun seslendirmeleri gerçekten çok iyi. Temiz bir İngilizce kullanılmış, ses tonları gerçekten film tadında. Crimes and Punishments’ın grafikleri tatminkar ama daha sonraki tarihlerde çıkmış olan Devil’s Daughter’ın grafikleri gerçekten çok daha güzel. ! NOT ! Bu yazının hazırlandığı sıralarda, “Crimes and Punishments”ın “Remastered” versiyonun satışa sunulduğunu öğrendim. Görebildiğim kadarıyla grafikleri biraz daha düzelmişler ancak beklentilerinizi (grafikler açısından) çok yüksek tutmayın. Zaten “Remaster“ların görsel açıdan çok fark yaratmadığı kanaatindeyim, yani hiçbir zaman “Remake” yerini alamazlar.

Remaster Edition sebebiyle Crimes and Punishments’ın fiyatı yükselmiş olabilir, Eğer fiyatı daha uygunsa Devil’s Daughter’ı alarak, direk o oyundan da başlayabilirsiniz. Ama her ikisinin de fiyatı uygun seviyelerde ise, kesinlikle sürüm sırasıyla oyunları oynamanızı tavsiye ederim. Ama bu bir zorunluluk değil elbette çünkü oyunlar içindeki herbir hikaye bir birinden bağımsız. Diğer bir deyişle birisini anlamak için diğerini bilmek zorunda değilsiniz. 

OYUN ARAYÜZÜ 
Oyunun arayüzüne alışmak ve neyin nerede olduğuna alışmanız 10 dk sürüyor. Gerçekten çok sadece ve güzel dizayn edilmiş. “Deduction” denilen “Çıkarım” yeteneğiniz PS’de üçgen tuşuna basarak açılıyor ve bulduğunuz bilgileri siz birbirine bağlayarak çıkarımlar yapıyorsunuz. Bulduğunuz kanıtlar (deliller) arasındaki bağlantıyı yanlış kurgularsanız; yanlış çıkarımlar yapmanıza yani yanlış kişiyi suçlamanıza neden olacaktır. Diğer bir ifadeyle; elde ettiğiniz delilleri ve bilgileri farklı şekilde eşleştirerek (çıkarım, deduction yaparak) farklı sonuçlara ulaşmanız mümkün.

TERCİHLER 
Herbir davada zorlu ve çetrefilli çıkarımlar yaparak, NPC’lerden hangisinin suçlu olduğunu bulmanızla oyun bitmiş olmuyor, ayrıca yakaladığınız o suçlu kişiyle ilgili olarak 2 psikolojik/ahlaki tercih yapabilme imkanı sunuyor. Örnek olarak Thomas adlı katili yakaladınız, bu durumda 2 tane opsiyonunuz oluyor;

  • Suçluyu Lastrade’ye (yani polis amirine) teslim etme [tam bir yasa adamı gibi gereğini yapma], veya
  • Katilin öldürdüğü kişi; zaten hak etmiş olan, oldukça zalim kişilikli birisi olduğu için, Katile İngiltere’den gitmesini ve bir daha dönmemesini söylediğiniz ikinci opsiyon.

Bu biraz oyuncunun “ethic /moral” yapısına ve tercihlerine göre davanın neticesini kısmen de olsa değiştirme imkanı veren, farklı bir özellik olmuş. Her tercihin sonun ayrı bir “cut scene” giriyor ve o hikaye sonuçlanmış oluyor, akabinde bir sonraki maceraya başlıyorsunuz.  

OYUNDAKİ KAYIT yani “SAVE” DOSYASI
Son zamanlarda populer olan ve benim aslında pek de sevmediğim tek kayıt tutma olayı bu oyunda da var. Sherlock Holmes, tüm oyun boyunca sadece “1 kayıt” tutuyor. Bu şu anlama geliyor; bir davayı çözüp diğer davaya geçtiğinizde artık bir önceki davaya dönemiyorsunuz. Ancak o davanın en başından başlayıp tekrar oynamanız gerekiyor. Bu hoş bir özellik değil, ancak çok rahatsız edici bir durum da değil, çünkü birisini suçlamadan önce bu son kararın mı bak dönüş yok diye her bölüm geliyor ve oyuncuya uyarıda bulunuyor.

HİKAYELERDEKİ CHALLENGE’lar
Oyunun içindeki herbir 6 hikayenin (davanın) kendi içinde de bir takım challenge diyebileceğimiz; halletmeniz gereken, çözmeniz veya yapmanız gereken işler var. Örn. Bilek güreşinde sarhoş bir denizciyi yenebilmek, kilitli kapılarda lockpick “çilingicilik” yaparak o kilitleri açabilmek gibi. Bunlar çok zor değil, ancak çok kolay da değil. Hikayeleri daha eğlenceli hale getiren küçük engeller, zorluklar diyebiliriz. Bunlarla uğraşırken sıkılırsanız, oyun bunları atlama opsiyonu da sunuyor. 

SONUÇ
Her iki Sherlock Holmes oyunu da gerçekten piyasada benzerleri bulunmayan, hikayeleri güzel, sürükleyici oyunlar. Aksiyon oyunlarından sıkıldıysanız ve biraz dedektif türüne meraklıysanız, kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim. Yapımcı firma ile dağıtıcı firma arasındaki bir takım sorunlar nedeniyle oyunun üçüncüsünün gelmesi çok olası değil maalesef.  

Herkese Mutlu Günler Dilerim …

gAmEr BeRk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir