Nioh 2 İnceleme

Nioh 2 İnceleme

Merhaba arkadaşlar, bugün size 2020 yılı mart ayında çıkan bir devam oyunundan bahsedeceğiz. Batılı samuray William‘ın hikayesinin anlatıldığı Nioh oyunun devamı olan (aslında William’dan önceki yılları anlatan yani bir “Prequel” olan) Nioh 2 gerçekten çok iyi bir oyun olmuş. Oyun mekanikleri detaylı düşünülerek tasarlanmış.  Vuruş hissi, atmosfer, darbe aldığınızda karakterin sendelemesi Nioh 1’de olduğu gibi harika. Oyuna eklenen Yokai Form ise efsane olmuş, eski oyundaki “living weapon”ın yerini almış diyebiliriz. 

Silah Çeşitliği ve Gerçekliği: oldukça fazla, sadece bir iki çeşit silahla oyunu geçiştirmemişler. Aşağıda belirttiğimiz üzere 9 (dokuz) tane farklı silah kullanabiliyorsunuz. Herbirisinin mekanikleri, duruşu, hızı, artısı ve eksileri var. Gerçekten de bir tanesiyle oyunu bitirdikten sonra dönüp başka bir silahla tekrar oynamak isteyeceğiniz bir oyun olmuş. Oyun içerisinde kullanabileceğiniz ana silahlarınız şunlar: 

1) Sword 2) Dual Sword 3) Spear

4) Hatchets

5) Tonfa

6) Kusarigama

7) Axe

8) Odachi

9) Switchglaive

Biraz önce de söylediğimiz gibi bu silahların herbirisinin kendine özgü vuruş hisleri var, yani sadece kozmetik (görünümü) farklı silahlar değiller. Herbirisinin hareketleri diğerinden farklı. Bazıları yakın dövüş denilen “close combat” için daha ideal iken, bazıları da “spear” gibi nispeteden uzak mesafeden mücadele verebileceğiniz silahlar.  

Armor (Zırh) Setleri: Çeşit çeşit build yapabileceğiniz armor setler var. Hafif zırh, orta zırh veya tank denen ağır zırh giyerek kapışabilirsiniz. Zırhın özelliklerini sevdiniz ama şeklini (kozmetik görünüşünü) sevmediniz mi? “Refashion” ile şeklini değiştirebiliyorsunuz. Bazı zırhların “Set Bonus“ları olduğunu unutmayın. (örn. atak gücünün artırılması, alınan hasarın azaltılması, “Ki” denilen “stamina” vermesi veya “damage bonus”lar vermesi, farklı zırh setlerinin farklı özellikleri mevcut). 

Samuray Duruşları: Her bir silah için 3 ayrı durma pozisyonu yani “Stance” var. “mid stance” blokları daha kolay yapmanıza imkan verirken, “high stance” daha fazla hasar vurmanıza imkan veriyor. “low stance” ise stamina’yı (yani “ki” enerjinizi) neredeyse hiç harcamadan hızlıca hareket edebilmenizi sağlıyor. Yukarıda 9 tane silah çeşiti ve 3 farklı duruş diye düşündüğünüzde “oyundaki aksiyon çeşitliliğini” anlayabilirsiniz ve bunların hiçbiri öyle uyduruk değil gerçekten hepsinde ayrı ayrı uzmanlaşabileceğiniz yetenekler (skill) var. 

HATCHETS (Çift Balta) BUILD

Cüneyt abimizin severek oynadığı bu oyundan 2 tane video capture’lamış ve linklerini bana iletti bu yazıda kullanmam için. Birisi “Hatchets Build” dediğimiz iki balta kullandığınız, bu baltaları uzaktan yaratıklara fırlatabildiğiniz veya yakın mesefaden ciddi “melee damage” vereceğiniz bir build olmuş. Ben oynanış videosunu keyifle izledim. Aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

 

Bu sette kullanılan “active skill” olarak tabir edilen “fırtlatılan balta” yeteğini daha güçlü hale getirmek için iyi bir zırh setinden daha fazlasına ihtiyacınız var arkadaşlar. Bunun adı “inheritable” denilen ve zırh setlerinin herbir parçasına özellik olarak ekleyebileceğiniz “parçalar arasında özellik aktarımı” diye tercüme edebileceğimiz bir olay. Çok zor değil ancak ilk kez oyunu oynayacaklar için biraz karışık gelebilir. Bunun için youtube videolarına bakmanızı tavsiye ederiz (Nioh 2, inheritables).  

Peki bu inheritable denilen özelliklere sahip zırhları nereden bulacaksınız? Oyun içerisinde yendiğiniz düşmanlardan düşmesi olası ancak aktif yetenekleri güçlendiren özellikli parçalar nadir olduğu için bunları 4 parça veya 5 parça şeklinde bulmanız oldukça zor. Bunun için oyuncuların bulduğu güzel bir çözüm var. Discord grupları. Nioh 2 için Cüneyt abiyle birlikte bizim katıldığımız discord grubu; Onos Gaming 🔗 tarafından yönetilen bir grup ve yardımı esirgemeyen oyunculardan oluşan seviyeli bir discord grubu. Tabi çoğu yabancı oyuncular olduğu için biraz İngilizce bilmeniz gerekiyor. Discord grubunun linki → https://discord.com/invite/a3BvRAC 

Bu veya benzeri oyuncu gruplarına katılarak ihtiyacınız olan “inheritable“ın ismini (örn. “advencing storm”) yazmanız yeterli. Kendisinde bulunan arkadaşlar (tabi yardım etmek isterlerse) oyun içerisinde bir yer belirleyerek size söylüyor ve orada bilerek ölüyor. Ölünce “grave” denilen mezarı oluşuyor (kırmızı renkli). Siz mezarın başında onun “revenant“ını çağırarak kapışıyorsunuz ve “revenant”ı yenince de üzerindeki parçalar düşüyor ve böylece aradığınız inheritable’a sahip oluyorsunuz. Oldukça güzel düşünülmüş oyuncular arası yardımlaşma sistemi. 

Oyunun Kahramanı ve Hangi Zamanda Geçtiği: Nioh 1’den önceki bir tarihi yani William’ın Japonyaya gelmesinden önceki bir zaman dilimini anlatıyor. Nioh 2’ye başlarken oynayacağınız karakteri siz oluşturuyorsunuz. Kadın veya erkek olması, saçın rengi ve uzunluğu, göz rengi, sakalın şekli vs. gibi daha nice detayları siz seçerek kendinize özgü bir kahraman oluşturuyorsunuz. Nioh 2’nin müziği ve seslendirmeleri oldukça güzel ama “perfect” değil, kötü demiyorum hatta ortalamanın üstünde. Anlatılan hikaye tatmin edici Japonya tarihinden folklorik hikayeler ile hayal gücü harmanlayarak oldukça güzel bir hikaye oluşturulmuş.

Rakip Çeşitliliği: Bu tip oyunlarda aradığımız bir diğer özellik: rakip çeşitliliğidir, yani dönüp dönüp aynı veya benzer düşmanlarla mücadele etmek veya aynı boss’lara karşı savaşmak hoş değildir. Ancak Nioh 2’de bu durum söz konusu değil. Öyle 2 veya 3 çeşit canavarla sınırlı değil oyun. Oldukça fazla sayıda, değişik tip ve özelliklere sahip düşmanlar ve boss’lar sizi bekliyor. Devasa yılan kadından, ateş saçan taş adama, hızla üzerinize gelen kamçılı süvariden, çift baltasını üzerinize fırlatan fil dişli yaratığa kadar çeşitlilik fazla ve dizaynları da oldukça güzel.

SPEAR (Mızrak) BUILD

Aslında benim Nioh 1’de favorim Spear denilen “Mızrak” setidir arkadaşlar. Hem seri yani hızlı kombineler yapabildiğiniz hem de mesafe kontrolu yapabildiğiniz oldukça zevkli bir “weapon”dır. Bu setin Nioh ‘de ne kadar güçlü olabileceğini görmeniz için videoyu aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

 
Sadece Mızrak’ta bulunan “twisting spear” özelliğini 1 yetenek puanı harcayarak “yetenek ağacı”ndan aktif hale getirebiliyorsunuz. Aktif skill olduğu için damage zaten fazla ancak daha da fazla olmasını istiyorsanız “twisting spear inheritable” bularak bunları zırhın 5 parçasına ayrı ayrı eklemeniz gerekiyor. Her bir inheritable yaklaşık %10’luk bir damage artışı verecek size, böylece %50 daha fazla vurabilirsiniz o aktif yetenekle. 5 parça diyorum çünkü “başlık” “göğüs” “eldivenbacak” ve “ayak” olmak üzere zırhların 5 bölümü var. Ancak burada bilmeniz gereken ince bir konu var: “Inheritable”lar genellikle glove denilen “Eldiven”den düşmekte yani o revenantı en az 5 kere yenmeniz gerekiyor ki 5 tane aktif yetenekli glove’unuz olsun ve bu aktif yetenekleri zırhınızın diğer parçalarına geçirebilin. Aktarım işlemini “demirci”de “soul match” yaparak gerçekleştiriyorsunuz.  

Nioh 2 Zor Bir Oyun: Ama öyle “from software” oyunları gibi saçma sapan bir zorluğu yok, karakterinizi iyice geliştirirseniz ve “boss pattern”lerini öğrenirseniz, onları her zaman yenebilirsiniz. Yine de zorlanırsanız oyun içinde bulunan “mavi grave“lerden dost revenant çağırarak küçük de olsa bir yardım alabilir, o da yetmezse internetten diğer oyuncuları çağırarak yardım alabilirsiniz.

Oyun oldukça zevkli ve tekrar tekrar oynabilme özelliği çok yüksek. Bir kere bitirince kaldır kenera koy oyunlarından değil. Samuray kılıcı ile bitirdikten sonra bir de tonfa build mi yapsam, hayır mage yani büyücü build mi yapsam, ninja olup kunai ile uzaktan mı avlasam diye düşünüyorsunuz.

2020 yılının en iyi oyunlarından birisi: Kısaca parasının hakkını fazlasıyla veren bir oyun. Bizim ortak kanaatimiz bu yılın en iyi oyunlarından birisi. Hatta “CyberPunk 2077” bu yıl çıkmasaydı, kesin “yılın oyunu” Nioh 2 olurdu. Ancak Cyberpunk bu ödülü alacağı kesin gibi. Son olarak konu dışı bir oyundan bahsederek yazımızı noktalayalım:

Uzun zamandır beklediğimiz ve 2020 yılını sallayacak dediğimiz “Last of Us 2“‘nin hüsran olması devam niteliğindeki oyunlarda oyuncuların beklentilerini karşılayabilmenin ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha hatırlattı.

Bir baba ile kızının hikayesinin anlatıldığı “last of us” oyununun ikincisinde bu konu marjinal şekilde değiştirilmiş, bununla kalmayarak birinci oyunun kahramanı olan “Joel“i bir ezik gibi öldürerek oyunculara bizce hakaret edilmiştir. Last of us 2 başka bir isimle çıksaydı daha iyi bir oyun olabilirdi. O yüzden “Team Ninja“nın (yan, Nioh oyunun yapımcı stüdyosunun) Nioh’daki kendine özgü hikayeyi, kahramanlarını bozmadan ve değiştirmeden, üstüne daha güzellikler ekleyerek bir oyun sunmuş olması bizlerin takdirini kazandı. Teşekkürler team ninja.

Nioh 2’yi bu tarzı seven tüm oyunculara gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz. Parasının hakkını fazlasıyla veren bir oyun olmuş.

Herkese Mutlu Günler Dileriz.
gAmEr BeRk 

 

1 comment

  • Last of Us 2 konusunda çok haklısınız. bence de böyle olmamalıydı serinin devamı. almaktan vazgeçtim. nioh 2 bu kadar iyi olduğunu bilmiyordum. deneyeceğim.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir